d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Velofetish | Macar Kültür Merkezi

99 B izlenme  
6.11.2020
Velofetish
5 Haziran - 4 Temmuz 2015
Macar Kültür Merkezi


Velofetish sergisi, Macaristan’ın çağdaş şehir hayatında önemli bir yer tutan ve bisiklet kültürünü ana hatlarıyla sunmaya çalışan bakış açılarını içerir. Şehir yaşamında bisiklet kullanma ihtiyacının günden güne arttığı ve günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiği bugünlerde bisikletler, sanatta ve tasarımda etkisini büyük bir ivme ile arttırmaktadır. Bisikletlerin hayatımıza olan etkisinin geniş bir ölçüde incelendiği bu sergide, özgürlük düşüncesinin bisikletler tarafından nasıl oluşturulduğu ve bu düşüncelerin kahramanlık duygusunu, cesur olmayı ve stil sahibi olmayı nasıl gerçekleştirebildiği sorularına yanıt vermektedir. Sergi sadece bisiklet sanatının üst düzey tasarımlarını bir karışım olarak yansıtmıyor, aynı zamanda çağdaş ve kültürel ilginin sahnelenmesini de sağlıyor. 
Ne bisikletleri oluşturan ana malzemelerin sihirli güçleri olduğuna, ne de onların hayalet ruhlarını taşıyan görünmez şeyler olduğuna inanıyoruz. Fakat, bu kültür fetiş fenomeni ile çok güçlü kültürel bağlar kurmuş durumda! Geri kazanılmış metal robot veya kauçuk giysisinin fırfırları arasında, kutsal olmasa da bir nevi ruh barınmaktadır. Bisikletin iç tekerinden yapılmış olan bir kolye ve şiirsel anlam taşıyan kauçuktan yapılmış elbise kıvrımları ile aynı ruhu yansıtmaktaydı. Bu küçük parçalarından daha büyük bir anlam ifade ettiklerini söyleyebiliriz.
Füsun Ipek
kuratör ve görsel sanatçı
 
Sanatçılar: Ádám Márk Horváth, Amanda Szabó, ARC, AAron Blumm, Aquanauta, Bagaboo, Balázs Horváth, Balkantango, Blindchic, Budapest Bike Maffia, Buppa, Cycle Chic, Cycle Me Home, Cyclonomia, CSEművek, Dynamobake, Gergő Somogyvári, Géza Sky, Gulyi REcycling, Júlia Nagy, Körben, Licorice, Merényi, nlmdzgn, Recyclock, Richárd Orosz, Serin, SVIK, Untune, Urban Legend, Viktor Kádár, WOODI, Zoltán Nagygyörgy, Zöfi, Zsófia Frazon, 1mind1, 9to5 workshop
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz