d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Yalçın Gökçebağ | Nostalji | ART212 Sanat Galerisi

102 B izlenme  
5.11.2020
Yalçın Gökçebağ
Nostalji
5-24 Mayıs 2017
ART212 Sanat Galerisi
 
Usta ressam Yalçın Gökçebağ, “Nostalji” isimli kişisel sergisi ile bir kez daha İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Anadolu’nun en güzel hallerini anlattığı son dönem işlerinin yer aldığı sergi, 5-24 Mayıs tarihleri arasında ART212 Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.
Anadolu’nun dört bir yanından güzellikleri sanatseverlerle buluşturan Gökçebağ, “Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?” sorusuna;
“Esasında sanatta, özellikle de resim dalında ben şu ekolü temsil ediyorum, ben işte şuyum, ben şunun ressamıyım diye bir şey söylemek, doğru mu yanlış mı tartışılır. Ama bunun kararını verecek halktır, sanat tarihçileridir, eleştirmenlerdir. Benim için “Türk Halk Sanatı Ressamlarından” diyenler de var, “Anadolu Ressamı” diyenlerde. Türk resminin Yaşar Kemal’i de diyorlar. Dikkat ederseniz bunların hepsi de Anadolu temelli sözler, buda benim beğendiğim bir olgudur. Yıllarca televizyonda kameraman olarak çalıştığım için, Anadolu’muzun güzelliklerini her yöreye giderek görmüşüm, onları özümsemişim ve onları tuvallerime yansıtmışım. İstanbul’da gerçekleştireceğim sergimde de bu konudaki eserler yer alacak”.
Gökçebağ’ın genç bir sanatçı adayı olarak başlayan ve günümüze kadar gelen, yaklaşık elli yıllık sanat serüveninin tüm ayrıntılarıyla sunulduğu 380 sayfalık kitabın İstanbul tanıtımı, serginin açılış kokteylinde yapılacaktır.
1944 yılında Denizli’de doğan usta ressam, 1963 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılından bugüne kadar ODTÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam eden Gökçebağ, 12’si yurtdışında olmak üzere toplam 60’a yakın kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergiye katıldı. 6 yarışmalı sergide ödül kazanan sanatçının ödülleri arasında, DYO Resim ve Heykel Ödülü, Devlet Resim ve Heykel Başarı Ödülleri sayılabilir. Sanatçı çalışmalarını Ankara Armoni Sanat Galerisi’nde yer alan atölyesinde sürdürmektedir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz