d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Yalın Hali | Casa Dell'Arte Galeri Bodrum

94 B izlenme  
5.11.2020
Yalın Hali
Nezih Çavuşoğlu & Özlem Paker & Seçil Erel 
14 Ağustos – 30 Ekim 2015
Casa Dell’ Arte Galeri
 
 
Özgün çalışmalarıyla adından söz ettiren 3 sanatçı Özlem Paker, Seçil Erel ve Nezih Çavuşoğlu’nun bir araya geldiği ‘Yalın Hali’ sergisi 14 Ağustos – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında Bodrum-Torba’daki Casa Dell’ Arte Galeri’de gerçekleşecek. İşlerinde kullandıkları yakın üslubun yanı sıra, insanın dünya üzerindeki yalın olma halini ve medeniyetin evrimini incelemeleriyle de birbirleriyle ilişkilendirebilecek bu 3 sanatçının eserleri izleyiciye bir buçuk ay boyunca alternatif bir deneyim sunacak.
 
Üretim sürecinde farklı teknikleri bir arada kullanan sanatçı Özlem Paker eserlerinde, gerçeklik spiritüel dünya arasındaki ortak yaşamsal ilişkiyi kesin çizgilerin belirlediği mimari kompozisyonlar ve boyanın organik doğasını karşı karşıya getirerek minimal ve oyuncu bir dille keşfediyor. 1992’de Mimar Sinan Üniversitesi Seramik Bölümünden mezun olan sanatçı, yüksek lisans eğitimini New York’ta Parsons School of Art & Design, Tasarım ve Teknoloji Bölümününde tamamlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok karma ve kişisel sergiye katılan sanatçının yapıtları, uluslararası birçok koleksiyonda yer almaktadır.
 
Ressam Seçil Erel, suskun duran mekanların içindeki yaşanmışlıkları kendine özgü tekniğiyle resmin yüzeyinde haritalaştırıyor. Mimari planları kendi bağlamlarından çıkararak onları resimsel bir öğeye dönüştüren sanatçı resim-yaşam-mekan ilişkisinde mekan ve mimarinin görünmeyen yanlarını sorgularken ortaya çıkan eserin resimsel değerinin altını çiziyor. 1980 doğumlu sanatçı lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümünde tamamlamıştır. Eserleri birçok önemli koleksiyonunda bulunmaktadır.
 
Canlı renkler ile oluşturduğu soyut kompozisyonları ile bilinen ressam Nezih Çavuşoğlu, izleyiciye hem görsel hem de duyusal anlamda farklı bir deneyim sunmaktadır. Yapıtlarında renk bilgisinin estetik gücünü kullanan sanatçı mavinin, morun ve beyazların birçok tonunu aynı anda kullandığı monokrom çalışmalarıyla da alternatif bir harmoni hedeflemektedir. Sanatçı bu sergide, Leleglerden Karya’ya, Halikarnassos’un geçmiş tarihine doğru giderken, Bodrum’un moru ve mavisiyle özgün, soyut renk dilini bütünleyip sanatseverlere aktarıyor. Görsel Sanatlar eğitimini Amerika’da New England College’de alan sanatçı, hocası Tomie de Paula’nın da etkisiyle renk teorisinde uzmanlaştı. İsviçre, Amerika ve Türkiye’de sergiler açan sanatçının birçok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. 
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz