d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Yeni Hayat / New Life - Gülveli Kaya

34 B izlenme  
3.12.2020

Yaşam alanını sınırlandıran duvar kâğıtlarını tuvallerinde başkalaştıran ve üzerinde beliren kadın figürleriyle tanınan genç ressam Gülveli Kaya'nın son çalışmaları 'Yeni Hayat' başlığı altında 07 Ekim - 27 Ekim tarihleri arasında Casa Dell'Arte'de izleyici ile buluşuyor. Gülveli Kaya, son yapıtlarında bilindik ancak tanınmayan yüzlere, üslubu haline dönüşen tuval üzerine akrilik tekniği ve figuratif - fotorealist yaklaşımı ile yer veriyor.

Sergi katalogu yazısında Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen bu genç sanatçının yapıtlarında karşılaştığımız tanınmayan yüzleri şöyle tanımlıyor: ''Soyut mekanlarda, tanınmayan yüzleri buldu...Nostaljik fakat bilinmeyen yüzler...! ''Gülveli Kaya'nın söylem biçiminde duvarlarda, duvar kağıtlarında var olan ''nostaljik'' diyebileceğimiz yüzler, ya da tanımadığımız... Sürekli karşılaştığımız bir TV ekranında, bir sinema ya da reklam karesinde anlık görüp geçtiğimiz yüzler...''

1977'de Yozgat'ta doğan Gülveli Kaya 1999 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı'nda Yüksek Lisans programına başladı. Ayni yıl Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı, 2006 yılında Sanatta Yeterlik/Doktora çalışmasını tamamladı. Ayni yıl Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü'nde Yardımcı Doçentliğe atandı.
GÜLVELİ KAYA 'YENİ HAYAT'
Sergi Mekânı: Casa Dell'Arte
Sergi Tarihleri: 7-27 Ekim 2009

Devamı

Seçtiklerimiz