f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

''Yüzükoyun / Prone'' Merve Morkoç

17 B izlenme  
3.02.2021

Genç sanatçı Merve Morkoç’un “Yüzükoyun / Prone” sergisi 21 Nisan – 21 Mayıs 2011 tarihleri arasında Galerist Galatasaray’da
Tuval ve duvar resimlerinden oluşan, mekanla ilişki içindeki “Yüzükoyun/Prone” sergisindeki resimleri ile Merve Morkoç, izleyiciyi bir rüyanın içine sürüklemektedir. Sanatçının “Yüzükoyun / Prone” ile çıkış noktası rüyaları ve kabuslarıdır. Bu sergi ile ilk defa rüyalarına müdahale etme şansını yakaladığını düşünen sanatçı, izleyicinin de müdahalesini, rüyaları ile ilişki kurmasını hedeflemektedir.

Sergiyi gezenlere de kendi istekleriyle geldikleri bu mekanda zorla bir rüya içine sürüklemek amacındadır. Rüyaların hiçbir zaman tam olarak hatırlanamaması ve zihinde kalanların görülen rüyaların parçaları olmaları, Merve Morkoç’un “YüzükoyuN/Prone” sergisinin ana fikrini oluşturmaktadır. Sanatçı, izleyicilere her bir odada yirmişer dakikalık “REM (Rapit Eye Movement)”ler yaşatmak istemektedir ve her oda içinde bulunan eserler bütünlük içerisinde parçalara ayrılmıştır.

Bu durum hem rüyaların parçalanmasını hem de sanatçının resimlerini mekanın bir parçası olarak tasarlaası ve sergi alanından çıkarılan eserlerin başka mekanlarda bütünüyle var olmaması fikrini taşır. İlk resimden son resime kadar her biri bir hikayenin parçası olan resimler biribirinin devamı niteliğindedir. Merve Morkoç, sergide tuvalden dışarı taşan sprey boya ile yaptığı resimlerin yanısıra ahşap çalışmaların bir kısmını da pop-up resimlerle kompoze etmiştir.

Devamı

Seçtiklerimiz