91cf1d6b-04f7-4e5a-8ab0-5f32d3c3286b.jpg

Labogrigneur ve Uydu İşler- Willem Harbers

17 B izlenme  
10.01.2012
05/01/2012 - 28/01/2012

Willem Harbers

Hollanda’lı sanatçı Willem Harbers’in İstanbul’daki ilk sergisi Galeri Zilberman’da.

Türkiye-Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları çerçevesinde, Hollanda Başkonsolosluğunun destekleriyle düzenlenen sergi 2012’nin ilk sergisi olarak yılı karşıladı.
 
 “Labogrigneur ve Uydu İşler” isimli sergisinde “Labogrigneur”, tıpkı kendisi gibi kurgulanmış adıyla, serginin ana odağını oluşturuyor.

Bu çalışma ve etrafında çevrelenen diğer çalışmalarla sanatçı, sergide adeta kendi laboratuvarını oluşturuyor.
 
Yavaşlığa getirdiği yeni bir anlayışla izleyiciyi yeni bir ritmi keşfetmeye çağıran, malzeme olarak yoğunlukla metalin kullanıldığı bu ağır heykeller, zamanı da ağırlaştırıyor. Harbers çalışmaların hızıyla ilgili şöyle söylüyor:
 
“Bir heykeltraş tanım olarak yavaştır; üzerinde çalıştığı malzeme yavaştır ve bakan kimse, ancak acele etmeden zamanını cömertçe kullanırsa, heykelle birlikte kalırsa, onun etrafında yürürse, adımlarını yavaşlatırsa, işe tüm açılardan bakarsa, veya başka bir deyişle kendisi de heykel gibi yavaşlarsa, o işten zevk alabilir.”
 
Willem Harbers’ın, aynı anda yalın ve karmaşık olabilen halleriyle yeni bir denge oluşturan çalışmaları 6 - 28 Ocak tarihleri arasında Galeri Zilberman’da izlenebilir.

Röportaj: Yeşim Artuna
Devamı

Seçtiklerimiz