Muammer Bozkurt INFINITY | ARTtv

102 B izlenme  
12.09.2020

Muammer Bozkurt INFINITY


Digital teknolojinin hayatımıza kattığı "010101..." sonsuz bilgi depolama formülü bu video çalışmasının  hareket noktası olmuştur. 
Tek görüntünün sonsuzluk diyebileceğimiz döngüsü (loop)  bu çalışmayı  sanal (virtual) ortamda farklı boyutlara taşımıştır.  Rasyonaliteden mistizme oradan 'dystopian' bir ortama sürüklemesi amaçlanmıştır.
Geleneksel video yerleştirme (installation) tümüyle sanal ortamda düzenlenmiştir.
Görüntünün yanısıra mekan izleyici ve ses tümüyle kurgusaldir.

 

Muammer Bozkurt

 

1986’da Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünü bitirdi. 1988’de, HÜGSF Resim Bölümünde Çağdaş Resimde Mizah konulu teziyle master öğrenimini tamamladı. Aynı fakültede Resimde Eleştiri konulu teziyle sanatta yeterlilik aldı ve öğretim elemanı olarak göreve başladı.

İlk kişisel sergisini 1989’da, Ankara’da (Türk Amerikan Derneği) açtı. Karma sergilere katıldı. 1986, 1989 ve 1991’de DYO Resim Yarışmalarında mansiyon kazandı. 1990 AÇS ve PTT Resim Yarışmalarında mansiyon aldı. 1993’te Türkiye Yardım Sevenler Derneğinin düzenlemiş olduğu yarışmada başarı ödülüne değer görüldü. Ulusal ve uluslararası konferanslarda tebliğler sundu. Gazete ve dergilerde makaleleri yayınlandı, 15 kişisel sergi açtı ve çok sayıda karma etkinlikte yer aldı.  Bozkurt “Media Art” alanındaki çalışmalarını Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Fotoğraf ve Video Programı’nda öğretim elemanı olarak sürdürmektedir.

Enstalasyon ve video-performans gibi çağdaş sanat teknikleri doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır. 1993’te, Ankara’da (Alman Kültür Merkezi) ‘’Kimliksiz Görüntüler’’ adı altında düzenlediği video gösterisinde, eleştirel kavramların ışığında, video görüntüler aracılığıyla bir yorum geliştirmeye çalışmıştır.

 

Devamı

Seçtiklerimiz