973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

798 Art Zone Çin de Sanat Vahası

Yasemin Vargı

11 yıl önce


Dashanzi bölgesinde yer alan ve oldukça geniş bir alana yayılan 798, kültürel sanatsal ve ticari faaliyetlere ev sahipliği yapan bir mekan olmasının yanında çağdaş sanatta yenilikçi yaklaşımlarıyla ve bir çok sanatçının eserlerini sergileme olanağını bulduğu sanat merkezi..
Yang Peng solo sergisi Invisible Battle Line798, kendine özgü Bauhaus mimarisi ve kolay ulaşımı sayesinde kısa süre içinde birçok sanatçı, stüdyo, butik, restoran ve galeriye kapıları açtı.
1000 m2 büyüklüğündeki sergi alanlarının yanında yemek, alışveriş ve video gösterim alanları yer alıyor. 798, sanatsal faaliyetleriyle Çin sanatında önemli bir boşluğu dolduruyor.

1950 li yıllarda Alman mimarlar tarafından inşa edilen 798 Sanat Alanı eskiden elektrik aksesuarlarının üretildiği fabrikaların yer aldığı bir sanayi bölgesiydi şimdi ise Beijing’in lokallerinin ve turistlerin en uğrak mekanlarından biri haline geldi.

Çin’in  “Soho” su olarak adlandırılan 798 birçok kültürel ve sanatsal aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Düzenlediği ulusal ve uluslararası sergilerle Çağdaş sanatın gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor.

Beijing Art Zone, sabah 11.00 den akşam 18.00e kadar halka açık, eğer her köşesini gezmek istiyorsanız yaklaşık 3 saate ihtiyacınız olacak.

Çin’in geçimişini, bugününü ve geleceği yansıtan graffitiler, yazılar ve heykeller hemen hemen her sokakta karşınıza çıkacak ve sizi şaşırtacaktır.

Yazı ve Fotoğraflar: Yasemin VargıEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin