d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Antalya Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi'nde Kadınlara Özel Sergi!

ArtNews

3 yıl önce

Antalya Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi ve Artsürem iş birliği ile Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında performans, resim, video, heykel, yerleştirme, seramik gibi alanlardan 43 sanatçı Antalya’da “Zamanın Dışında” sergisinde bir araya geliyor.

Antalya Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi

Sergide 19 farklı şehirden (Toronto, Zürih, Gangelt, Edirne, İzmir, Muğla, İstanbul, Düzce, Bolu, Eskişehir, Nevşehir, Kayseri, Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Şanlıurfa, Erzincan, Tahran) sanatçının eseri bulunuyor: Ayça Ceylan, Ayla Birinci, Ayşenur Köksal, Begüm Manav, Burcu Karabey, Claudia Schmidt, Damla Torun Oğuz, Deniz Onur Erman, Deniz Karakurt Şekerci, Duygu Kahraman, Ecem Yılmaz, Elif Aydoğdu Ağatekin, Ezgi Hakan, Gizem Candan, Gizem Sevinç, Gökçe Hiçyılmaz, Görkem Dikel, Hale Feriha Hendekçigil, Hatice Kaya, Hülya Sözer, Mehtap Morkoç, Melike Kılıç, Menekşe Ünsal, Nastaran Shirinsokhan, Nesligül Cebesoy, Nurdan Likos, Olgu Sümengen Berker, Özden Gezer Oğuz, Özge Kahraman, Özge Tan, Özgül Kahraman, Özüm Koşar, Perihan Şan Aslan, Raife Tokyürek, Ruken Aslan, Seda Boy, Selin Aral, Sibel S. Sevim, Yeliz Selvi, Yekateryna Grygorenko, Yeşim Şengil. 

Antalya Dokumapark Modern Sanatlar Galerisi

Serginin küratörlüğünü Artsürem’den Dr. Sezin Başbuğ ve Dr. Fırat Başbuğ üstlenirken, serginin genel koordinatörlüğünü Dokumapark’tan Nazlı Sürmeli yürütüyor.

Hülya Sözer

Dokumapark Modern, Antalya’nın yeni çağdaş sanat mekanlarından biri olarak tasarlanmış. Eski Dokuma Fabrikasının bir bölümü tadilata alınarak Kepez Belediyesi tarafından Çağdaş Sanatlar Galerisine tahsis edilmiş.

Özge Kahraman

“Zamanın Dışında” sergisiyle eş zamanlı düzenlenen Sanat ve Toplum Sempozyumunda konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “şehrin ortasında kalan bu yeşil alanı koruyarak bir kültür adası kurmayı amaçladık. Alanda bulunan bütün ağaçları ve yapıları kayıt altına aldık. Yüzlerce kediye, kuşa, köpeğe ve onlarca ördeğe ev sahipliği yapan bir mekan oldu. 300 dönümlük bir alanı kültür ve sanata ayırdık. Antalya Kent Müzesi, Oyuncak Müzesi, Çağdaş Sanatlar Galerisi, Araba Müzesi gibi alanları Antalyalılarla buluşturduk. Galerimizde güzel sergilerin açılmasını istiyoruz. Sanatçılarımızın desteği ile Antalya’yı bir sanat şehri haline getirebiliriz” dedi.

Özge Tan

Performans sanatçısı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan’ın mekana özgü performatif yerleştirmesi “#İçselBahçem (pamuk)” Dokumapark, Antalya’da 8 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.

Ayça Ceylan

“#İçselBahçem (pamuk)”; kadın, doğa, ekofeminizm ve pamuk kavramlarını kendine merkez alan, mekana özgü bir performatif yerleştirmedir. Performatif yerleştirme; performans ve performansın video kaydını, ziyaretçilerin kendi içsel bahçelerini inşa edebilmeleri için 10 dakikalık bir yol haritasından oluşan ses tasarımını, duvarlara giydirilen hikayeleri ve pamuk çekirdeklerinden meydana gelen çember formunu içermektedir.

Ayça Ceylan, #İçselBahçem (pamuk)

Antalya Dokumapark Modern Sanatlar Galerisinin Hangar salonunda açılan ilk çağdaş sanat sergisi olan “Zamanın Dışında” 8 Mayıs 2021’e kadar ziyaret açık. Sergi, sanatçı söyleşileri ve sempozyumlarla 8 Mart-8 Mayıs tarihleri arasında deneyimlenebilir. Ayrıca Zamanın Dışında sergisine eşzamanlı olarak A1 salonunda Yeşim Şengil, A2 salonunda “Kadın ve Umut”, A3 salonlarında ise Menekşe Ünsal sergilerini ziyaret edebilirsiniz.  

 En Çok Okunanlar