Art Basel 2018 İçin Geri Sayım Başladı | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce
 

 
İsviçre’nin Basel şehrinde, ilki 1970 yilinda 90 galeri ve 10 ülkenin katılımıyla, 16 bin ziyaretçiyle buluşturan Art Basel yine modern sanata ev sahipliği yapıyor. Galerilerin sanatçılarının kariyerlerindeki gelişiminde oynadıkları rolü yıllardır destekleyen Art Basel bu sene; 290 galerinin katılımıyla 4.000 üstünde sanatçının işlerine yer veriyor. Dünya’nın her bir yanından sanatçıların; resim, heykel, çizim, fotoğraf, enstalasyon, video ve dijital sanat eserlerini bir araya getiren fuar 14-17 Haziran tarihleri arasında görülebilir.
 
Bu yıl 49.su düzenlenen Art Basel’in programı oldukça yoğun, film gösterimlerinden sanatçı ve müze konuşmalarına bir çok etkinliği içinde barındırıyor. Fuara; Brezilya, Almanya, Portekiz, ve Çin’den toplam 8 galerist katılıyor; Alex Mor, Phillippe Charpentier, Jan Kaps, Max Mayer, Catalina Casas, Zhang Di, Matteo Consoni, Antonia Bergamin. Katılan galerilerden bazıları ise; New York Paula Cooper Gallery, Londra Thomas Dane Gallery, Berlin Galerie Eigen+Art, Gagosian Gallery, Hauser&Wirth Gallery, New York Edwynn Houk Gallery, Pace Gallery. Bunların yanı sıra Art Basel’in diğer bölümleri şöyle; galeristlerin küratörlüğünde olan “Feature”, yeni ve yükselişteki sanatçıları barındıran bölüm “Statements”, Gianni Jetzer küratörlüğündeki klasik art-show standı öncü sergi platformu “Unlimited”, Samuel Leuenberger küratörlüğünde şehrin farklı bölgelerinde yer alan “Parcours”, Maxa Zoller küratörlüğünde “Film” bölümü ve dünyanın her bir yanından sanat dergilerinin standları bulunuyor.
 
Art Basel’in Feature adı altındaki bölümüne Türk galerilerden Galerist; sanatçı Nil Yalter ile katılıyor. “Le Chevalier d’Eon” adındaki çalışmasıyla fuara katılan sanatçı resim, fotoğraf, polaroid, video yerleştirmelerinde transcinsiyet kimliği işliyor. Yalter’in aslinda 1978’de yaptığı bu işler, ilk olarak 2000’li yıllarda Fransa Ulusal Kütüphanesinde yer aldıktan sonra, Art Basel 2018’de hayat buluyor. Sanatçı siyah beyaz fotoğraflarıyla transcinsiyeti kutluyor. Sanatçının işleri J12 numaralı standda yer alıyor.
 
 
Hazırlayan: Ayşe Kırca


En Çok Okunanlar