5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Art Basel Miami Ardından… Yazan: Sevil Dolmacı

Sevil Dolmacı

10 yıl önce


4-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Art Basel Miami, çağdaş sanat alanında yapılan fuarlar arasında; katılımcı (galeri, koleksiyoner ve diğer sanat profesyonelleri etc…) sayısı ve kalitesi, sergilenen işleri, yaptığı organizasyonları ve partileri bakımdan öne çıkan şehre yayılan festival havası ile de öncü pozisyona sahip yılın son fuarıdır.
Bu yıl 75.000 katılımcı sayısı ile en çok ziyaret edilen fuar oldu. Tüm dünyadan 258 kurumsal galeri 140 üzerinde müze ve enstitü fuarda yerini alırken tüm dünyadan kurumsallaşmış önemli koleksiyonların temsilcileri ve sahipleri de özel açılış günü sabah saatlerinde kapıda kuyruk oluşturmuştu. 


Tonica Lemosauad

Konuyla ilgili birkaç galeriyle sohbet ettiğimde örneğin; NewYork’dan Sean Kelly Galeri’nin sahibi Sean Kelly 2002 den bu yana Art Basel Miami’ye katıldıklarını belirterek buraya gelen kitlenin bilinçli alıcı kitlesi olduğunu o nedenle işlerin kalitesinin diğer fuarlara oranla daha yüksek olduğunu, bütçelerin yüksek olmasına rağmen satışların çok başarılı geçtiğini belirtmesi fuarın başarısını nedenleriyle açıklayan bir yorumdu. Sadie Coles Galeri’nin sahibi Sadie Coles’ün de Art Basel Miami’ye gelen koleksiyoner kitlesini aylar öncesinden  küratörleri ve danışmanlarıyla bu fuara hazırlanan ciddi alıcılar olarak tanımlaması Kelly’nin de vurgulamak istediklerine paraleldir.


Doug Aitken

Burada yer alan eserler sanatçıların öne çıkan dönemlerine ve malzemelerine göre özenle seçilmiş nadir bulunan işlerdir. Örneğin Keith Haring’in 80’leri önemlidir ve büyük boyutlu tuval işleri zor bulunur. Fuarda Haring’e ait iki önemli çalışma mevcuttu. Keza Calder’in kırmızı büyük boyutlu işi müzelik bir işti. Miro, Motherwell gibi önemli isimlerin yüksek bütçeli ancak bir o kadar önemli dönemleri daha ilk saatlerde çoktan satılmıştı.


Jack pierson

Yaşayan sanatçılar arasında ise Tracey Emin bu yıl fuara damgasını vurdu. Fuar’da White Cube ve Lehmann Maupin Galeri ile temsil edilen sanatçı, Miami Çağdaş Sanatlar Müzesi MOCA’da açtığı Angel Without You isimli neon ışıklarıyla yaptığı yaşanmış hikâyelerden alıntı özlü sözlerden oluşan duvar yerleştirmeleri ile gerçekleşen sergisi ile fuarın ilk açılış etkinliği olarak ilgi odağı oldu. Yemek ile başlayan özel sergi açılışı Vanity Fair işbirliği ile organize edilmiş parti ile sabahlara kadar devam etti. Açılıştan bir gün sonra Tracey Emin ile Norman Rosendental’in birlikte gerçekleştirdiği konuşma Emin’i ve sergiyi anlamak üzere dinlenmesi gereken bir etkinlikti.  Fuarın şehre yayılan etkinlikleri arasında Rubell Family  Collection ziyareti, Bass Müzesi’nde gerçekleşen Piotr Uklanski Sergisi, Debra&Dennis Scholl Koleksiyon Ziyareti ilginçti. Şöyle ki fuarda sergilenen birçok ismin yer aldığı bu koleksiyonlar kuşkusuz satışlarda da etkili oldu.


Perrotin Galeri Wim Delvoye valizlerTakashi Murakami

Convention Center’daki Art Basel Miami ana fuar etkinliği dışında gerçekleşen diğer fuar etkinlikleri ise: Midtown Miami’de genel tanımlamayla daha deneysel işlerin yer aldığı Art Miami, Artspot Miami ve Arts Kuala Lumpur, Collins Avenue’de Aqua otelin genç sanatçıları öne çıkaran 1000$ ile 20.000 $ arasında fiyatlara sahip işlerin yer aldığı Aqua 13 Art Miami, Ocean Dr. yer alan orta skalada Newyork ve Miami galerinin ağırlıklı olarak yer aldığı Scope Art Basel ve Asya sanatını öne çıkaran Untitled yine Midtown ‘da Brazil Art Fair ve Context olarak sıralanabilir.


Aiweiwei

Fuar esnasında galeriler özel müşterilerine bünyelerindeki sanatçılarıyla birlikte özel yemek davetleri ve partiler vererek sanat ortamının birbiriyle yakın ilişkiler kurmasına aracılık ettiler. Yemekte New Museum’un sahibinden, Prado Müzesi yöneticilerine, Eli Broad gibi büyük alıcılara ya da Lindsay Lohan, Kim Kardashian gibi Hollywood yıldızlarına yada Kayne West, Puff Diddy, Pharell gibi pop starlara, Cavalli, Hilfiger gibi modacılara Jaques Herzong Richard Meier gibi dünyaca ünlü mimarlara rastlamak mümkündü.


John Baldessari

Güncel sanattaki en yeni işleri ve denemeleri görebildiğimiz ve 20. yüzyılın görülmemiş en iyi örneklerine tanıklık edebildiğimiz Art Miami Basel; şehre yayılan sanat organizasyonları, tüm dünyadan önemli isimleri ağırladığı misafir listesi, müzelerinde gerçekleştirdiği geçici sergileri, galeri seçimi, fuarcılık açısından sunumu ve yetkinliği, verdiği davetleri ve partileri ile tüm dünyadaki sanat profesyonellerinden tam not aldı. 
Yazı ve Fotoğraflar: Sevil DolmacıEn Çok Okunanlar