Art Thessaloniki için geri sayım başladı | ARTtvNews

ArtNews

5 yıl önce
Selanik, başlı başına bir tarihi eser; imparatorluklar görmüş, önemli coğrafyası ve barındırdığı zengin kültürleriyle, Bizans ve Roma’nın izlerini taşıyan, köklü bir geçmişe sahip. Sayısız sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapan şehir, bu sene Art Thessaloniki International fuarının üçüncüsünü düzenliyor. Fuar her sene olduğu gibi yine dünyanın dört bir yanından yenilikçi, canlı, özgün işlerle ziyaretçilere kültür şöleni sunuyor.

Fuar için hazırlanan bu yıl ki jenerik videosunu aşağıdaki görsele tıklayarak izleyebilirsiniz.
[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2018/11/9/3638.mp4Organizasyon ve artistik direktörlüğünü, estetik dokunuşlarıyla, fuarın açılışının ilk senesinden beri ilgi toplayarak devam ettiren; Pantelis Tsatsis üstleniyor. Açıldığı sene 2016’da 10 bine yakın sanat severin katıldığı fuar her geçen yıl daha büyük bir başarıya imza atıyor.
Art Thessaloniki; Yunan ve uluslararası galeri ve sanatçıları bünyesinde buluşturuyor. İlk senesinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu 9 farklı ülkeden 25 galeri, 7 proje ve 25 müzenin katılımıyla gerçekleşen Art Thessaloniki’de bu sene; 23 galeri, 13 proje ve 3 müze yer alıyor. Romanya, Hollanda, Arnavutluk, Belçika, Amerika, İtalya ve Rusya’dan galerilerin katıldığı fuarda Türkiye’den de iki galeri yer alıyor. Kapudağ Galeri ve Galeri Binyıl. Kapudağ Galeri’de Yiğit Yazıcı, Barış Sarıbaş, Gwendolyn Knight, Katerina F. ve Navid Azmi Sajadi’nin eserleri sergilenirken Galeri Binyıl da ise; Ertan Altun ve Feza Güvenal’in eserleri sergileniyor.

Yiğit Yazıcı - Kapudağ Galeri

Barış Sarıbaş - Kapudağ Galeri
Ertan Altun - Galeri Binyıl
Feza Güvenal - Galeri Binyıl
Fuarın proje bünyesinden bazıları, Yunanistan’ın son yıllardaki ekonomik krizini ele alan “ARC”, Yakumo Koizumi’nin insanın benliğini sorgulatan ve düşündüren “Where Clouds Are Born” ve Theodoros Stamos’un Yannis Katomeris tarafından yönetilen kısa filmi “The Irascible of Color”.
Bu senenin onur konuğu sanatçısı ise; 93 yaşındaki, Yunan asıllı, usta heykeltıraş; Vassilakis Takis. Eserlerinde elektro manyetiğin görünmez gücünü kullanan deha sanatçının heykelleri Paris’in sokaklarından sonra bu sefer Art Thessaloniki’yi süsleyecek. Fuarda aynı zamanda “Medical Centre of Nea Michaniona” yararına açık arttırma düzenlenecek. “ART THESSALONIKI INTERNATIONAL” fuarı 22 Kasım 2018’den 25 Kasım 2018 tarihine kadar sürecek.

Vassilakis Takis

 
Geçen yıl gerçekleşen Art Thessaloniki fuarını aşağıdaki linke tıklayarak, ART TV arşivinden izleyebilirsiniz.
http://arttv.com.tr/sergiler/diger/art-thessaloniki-international-contemporary-art-fair-helexpo
 

Yazan: Ayşe Kırca


En Çok Okunanlar