5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Barselona Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde Xavier Miserachs | Yazan Gönül Özgürel

Gönül Özgürel

8 yıl önce
Yeni sanat akımının öncüsü olarak anılan ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi'nin eserleriyle taçlanmış İspanya'nın Barselona kentinden yine Barselona'ya dair bir sergi haberi ile birlikteyiz.
Barselona her köşe başında yaşanmışlıkların derinliğini hissettiğiniz tarihi dokusunda farklı ruh halleri yakaladığınız ve insanlarında akdeniz sıcaklığını ve samiyetini hissettiğiniz kimliğini kaybetmemekte inat eden farklı bir Avrupa kenti. Durum böyle olunca da Barselona üzerine yapılan herşey bir başka kıymetli.
 
 


1964 Barcelona Blanc I Negre
Serginin ana konusunu oluşturan fotoğraf kitabı.


Xavier Miserachs İspanya iç savaşı ortalarında Barselona'da doğar. Barselona’da tıp okurken fotografçı olmak için okulu bırakır. 20.yüzyılın ikinci yarısının en önemli sanatçılarının arasına ismini yazdırır ve arkasında büyük bir arşiv bırakarak 14 Ağustos 1998 yılında, daha 61 yaşındayken yakalandığı Akciğer kanseri nedeniyle ölür. Miserachs haber muhabirliği, editöryal fotoğrafçılık, reklamcılık gibi alanlarda işler yapar ve 1961 yılından itibaren yaptığı işler değer bulmaya başlar .En iyi fotoğrafların dergi ve kitap sayfalarında olduğuna inanan sanatçı serbest stilde görüntüleri roman veya film seyrediyormuş formuna sokarak 1964 yılında yaklaşık 400 adet fotoğrafını bir kitap haline getirip bir baş yapıt yaratır.

1964 yılında çıkardığı Barselona Blanc i Negre adlı fotograf kitabının Xavier Miserachs’ın Barselona'ya duyduğu aşkının ilanı olduğu söylenir. Sanatçı 1950ler ve 1960lı yıllarda şehrin her bir köşesindeki farklı yaşamları ve anlardaki acıları, heyecanları yüzlerce fotoğrafla ölümsüzleştirmiş. Bu kitap önemli bir tarih belgesi niteliğindedir. Sanatçının bu kitabının üst ve alt kültürün iç içe geçtiği film veya edebiyat tadında karmaşık hikayeler oluşturma becerisi gösteren bir kitap olduğu söylenir. Blanc i Negre'de hakim olan bir tema yoktur, fotoğraflar birbirinin devamı niteliğini taşımamaktadır, tesadüf eseri oluşmuş fotoğraflardır. Ortak tek noktaları ise Barselona' dır. Fotoğraflarda mimari ön plana çıkartılmamıştır. Çünkü onun için mimari insanların içinde bulunduğu bir sahnedir. Turistlerden ve tarihi klişelerden de uzak durmuştur ama kültürler üzerine, kültürel ve kentsel değişim-dönüşüm alanlarını ön plana çıkarma üzerine çalışmıştır. Sanatçı bu sunumuyla okuyucusuna kendi hikayelerini yakalama ve yorumlama fırsatı verdiğini söylemiştir.MACBA (Museu d’Art Comtemporani de Barcelona)
Miserachs Barselona

 
Barselona’daki Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde 12 Kasım - 27 Mart tarihleri arasında seyircisiyle buluşacak bu sergi alışılmışın dışında bir sunumla hazırlanmış.
 
 
Miserachs'ın kitabından ve arşivinden yararlanılarak kurulan sergi sanatçının daha öncede kullandığı bir anlatımla izleyicisine zaman içinde heyecanlı bir seyahat sunuyor. Bu aslında macera dolu bir yolculuk gibi... Görüntü oyunlarıyla kurgulanan Barselona görselleri düne ve bugüne dair özenle yakalanmış anları transformatik bir enerjiyle içinde yaşarmışcasına izleyiciyle buluşuyor.

Miserachs Barselona sergisinde sanatçının Blanc i Negre fotoğrafları ile karşılanıyorsunuz. Geniş duvarlara projeksiyonlarla yansıtılmış fotoğraflarda sonsuzluk duygusu ile bir alacakaranlık panaroması yaratılmış. Sürekli değişen görüntülerle oluşturulmuş akışta gerçek dışı bir derinlik hissi sizi hikayenin içine çekiyor.
 

İnsanların ve kültürlerin ön plana çıkarıldığı kent yaşamının alt ve üst kültürlerdeki farklılıkları, buluşma noktalarını hissettiren fotoğraflarla çevreleniyorsunuz.

 

Sergide iki farklı sunum tekniği kullanılmış. Sanatçının daha öncede kullandığı bilinen duvarların önüne kurulmuş üç boyutlu büyük görseller arkalarında aydınlatmalarla müthiş bir transparan bir derinlik duygusu yaratıyor ve size kendi hikayenizi yaratma şansı veriyor.

Seçilmiş fotoğraflar şipşak fotolar gibi gözükse de, tamamlanamamışlık hissi yaratıyor. Sanatçının fotoğraflarıyla verdiği mesaj ise, bu serginin yıldızlarının insanlar olduğu.

Yazı: Gönül Özgürel
 En Çok Okunanlar