Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan Babatomi ve Öpücük | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce
Dirimart, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının ele aldığı temalardan biri olan cinselliğin, bir araya geliş ve bütünleşme anlarının resmedildiği Babatomi ve Öpücük serilerinden otuza yakın çalışması yer alıyor.

Babatomi serisinde Eyüboğlu, kadın ve erkeğin cinsel dürtülerinden hareketle bir de- sen oluştururken Öpücük ise bu desenin merkezindeki iki figüre odaklanıyor. Eyüboğlu, bu serilerde kariyeri boyunca oluşturduğu farklı üsluplara işaret eden ve çağdaşı olduğu ressamları yakından izlediğinin göstergesi olarak, ürettiği bu deseni zaman içinde yeniden yorumlayarak karakalem, guaj ve akrilik gibi çeşitli tekniklerde tekrarlıyor.

Orta çağ dönemi Hint heykellerinden aynı dönemde üreten Amerikalı sanatçıların çalışmalarına kadar pek çok farklı dönem ve coğrafyadan beslenen Bedri Rahmi Eyüboğlu, bir yandan da Anadolu’yu gözlemleyerek çeşitli üslup ve motifleri pratiğine taşımıştır. 
Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Babatomi ve Öpücük adlı sergisi 14 Ocak 2018 tarihine kadar Dirimart Nişantaşı adresinde görülebilir.


Bedri Rahmi Eyüboğlu'na ait fotoğraflar, Eyüboğlu ailesinin izni ile kullanılmıştır.
Eser Fotoğrafları: Işık Kaya


En Çok Okunanlar