Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri İnstagram Canlı Yayında Sahiplerini Buldu!

ArtNews

3 yıl önce

Dünya Sanat Günü, 2012’den bugüne dünyada sayısız ülkede giderek daha fazla kutlanırken, UPSD’de bu kutlamalara, yaptığı etkinliklerin yanı sıra, her sene verdiği Dünya Sanat Günü Ödülleri ile katılıyor. Gelenekselleşen ödüller, pandemi nedeniyle 2020’de olduğu gibi bu yıl da, AIAP/IAA Dünya Başkanı Bedri Baykam’ın resmi Instagram hesabından canlı olarak yayınlandı. “Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri” 18 Nisan akşamı 7 farklı dalda sahiplerini buldu.

1912 tarihinde trajik bir şekilde batarak 1514 kişinin ölümüyle sonuçlanan Titanic faciasında, dev gemi sulara gömülene kadar vazgeçmeden çalmaya devam eden Wallace Hartley ve Orkestrası’nın anısına adanmış bu ödüller sahiplerini bulurken, bu müzisyenler, bize yaklaşık 2,5 saatlik korkunç süreçte, “the show must go on” (gösteri devam etmeli) sloganının anlamını en çarpıcı ve şekilde göstererek tarihte iz bırakmışlardı.

UPSD Yönetim Kurulu’nun geçen yıl aldığı kararla, Dünya Sanat Günü Ödülleri, 2020’den itibaren artık “Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri” olarak anılıyor.

Bedri Baykam’ın canlı yayından tebrik ederek sunduğu online ödül töreninin bu yılki dağılımı şöyle oldu:

YILIN SANAT MEDYASI: SANATATAK - AYŞEGÜL SÖNMEZ

Baykam sanat dünyamızda “eleştiri ve hazzı” bir araya getirmekten çekinmeyen ve “iğneleme hakkını fena halde saklı tutan” Ayşegül Sönmez’e ödülünü açıklarken, Sönmez’in 2012’de kurduğu Sanatatak’la online sanat yayıncılığının Türk sanat dünyasına getirdiği düzey ve yeniliğin altını çizdi.

YILIN SANAT KURUMU: ARKAS

Yılın Sanat Kurumu Ödülü’nü ARKAS Sanat’ın Kültür Sanat Direktörü Müjde Unustası, Lucien Arkas ve kurumu adına kabul etti. Baykam, kalıcı yayınlarla beraber açtıkları Naci Kalmukoğlu, Vasarely, Post-Empresyonizm, Ara Güler ve Picasso gibi sergilerle, İzmir’de kurdukları Arkas Sanat Merkezi sayesinde, İstanbul’la sınırlanan modern ve çağdaş sanatı Ege ile buluşturdukları için, kendilerini tebrik etti.

YILIN SANAT İNSANI: YILMAZ BÜYÜKERŞEN

Baykam, Yılın Sanat İnsanı Ödülü’nü, Eskişehir’in efsanevi Büyükşehir Belediye Başkanı’na verirken, Büyükerşen’in sanatçı kimliğinin yanı sıra, Eskişehir’i büyük ve çağdaş bir kampüs kente çeviren, başta Balmumu Müzesi olmak üzere pek çok atılımla kenti sanatla donatan, vizyoner kimliğine atıf yaptı.

YILIN GENÇ SANATÇISI: EKİN BERNAY


Baykam, Londra’da yaşayan Bilkent Tasarım ve İletişim mezunu Ekin Bernay’a Yılın Genç Sanatçısı ödülünü sunarken; Bernay’ın da dünyanın şu sıralarda en büyük ihtiyacı olan huzuru, duygusal, fiziksel, kavramsal ve sosyal katmanlarla, yaratıcı çağdaş dans dilini harmanlayarak, dans ve hareket terapisiyle kazandırdığını paylaştı.

YILIN SANATÇISI: DEVABİL KARA

Baykam, yılın sanatçısı ödülünü ressam ve akademisyen Devabil Kara’ya verirken, bu ödülün onun nezdinde günümüz koşullarının zorluklarında çağdaş, genç, özgür beyinler yetiştiren akademisyenlere ithaf edildiğini belirtti ve Kara’nın bir öğretim üyesi olarak süreklilik, tevazu ve ciddiyet içinde gençlerle sürekli köprü kuran, bir ilişkiler dizisi yaratma misyonunu öne çıkarttı.

YILIN SANAT ONUR ÖDÜLÜ: NEVHİZ TANYELİ

Baykam, Yılın Onur Sanatçısı Nevhiz Tanyeli’nin, Mehmet Güleryüz, Komet, Aladdin Aksoy, Burhan Uygur kuşağının önemli bir üyesi olduğunu hatırlattıktan sonra, sanatçının 15 yaşında hatıra defterine yazdığı “Önce Akademi’ye, sonra Paris’e gidip ressam olacağım” dediğini ve bunları sırayla gerçekleştirdiğini aktardı. Bir yandan da Nevhiz’in, sanatında “Canım ne zaman isterse o zaman resim yaparım” kararlılığıyla hareket eden, özgür ve idealist vizyonunu vurguladı.

UPSD ÖZEL ÖDÜLÜ:  MURAT AĞIREL VE MÜYESSER YILDIZ

Öncelikle çağdaş ve özgür sanat ile düşüncenin ancak, laik demokratik bir hukuk devletinde yeşerebileceğini vurgulayan Baykam, geçtiğimiz yıl tutuklulukları sürerken gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’a verilen UPSD Özel Ödülü’nü bu sene ODATV Ankara haber müdürü Müyesser Yıldız ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel’e taktim etti. Her iki ismin araştırmacı, ödünsüz, kararlı gazeteciliğin yüz akı olduklarını vurgulayan Baykam, kendilerini Türk sanat ve demokrasi ortamı adına teşekkür etti.

Katılımcılar “en zor zamanlarda sanat nefestir” sloganıyla içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde sanatın her zaman bizimle olduğunu hatırlattılar.

(Canlı yayını kaçıran veya tekrar görmek isteyenler @bedribaykam hesabından izleyebilirler).

CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Baykam, yayının sonunda 20 Nisan Salı günü, Akademix ve Genç Etkinlik 9 sergilerinin upsd.org.tr sitesinden çevrimiçi olarak gerçekleşeceğini duyurdu.En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin