5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Elvan Alpay'dan, Doğanın Rahatlatıcı Yanlarını Hatırlatan Bir Vaha | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce

 

Galeri Nev İstanbul Elvan Alpay’ın Oyun Bitti / Hadi Oynayalım isimli yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 15 Aralık'ta açılışı gerçekleşecek sergide, sanatçının son dönemde ürettiği 12 tuval eseri izleyici karşısına çıkıyor.
 

Alpay, 2014 yılında Galeri Nev İstanbul’da gerçekleştirdiği Biophilia II isimli sergisinde kurguladığı gerçek üstü doğa evrenini dönüştürerek, galeri alanında yarattığı ekosisteme üç boyutluluk ekleyerek ortaya koyuyor.

Sanatçının üslubunun belkemiği olan renkli çiçek ve hayvan desenleri tuval yüzeyinin arka fonunu oluşturuyor. Polyester film üzerine akrilik ile yapılan çiçek ve yaprak motifleri ise sanatçının daha önceki çalışmalarında tuval üzerinde katmanlar halinde bir araya gelirken, bu sefer tuval yüzeyinin dışına baharda coşup açan bitkiler gibi taşıyor. Desenlerin adeta hem gizlenip hem belirdiği tuval yüzeyi, masalsı bir bitki örtüsünde yaşamlarını sürdüren arı kuşu ve kurbağaların oyun alanlarını oluşturuyor.

Serginin başlığı Oyun Bitti/ Hadi Oynayalım ifadesi, seyircilere doğanın renkli, iyileştirici ve rahatlatıcı yanlarını hatırlatan bir vaha sunarken, aynı zamanda içinde bulunduğumuz sosyal ve politik düzene ince bir göndermede bulunuyor. Sonsuz tökezlemelerle ilerleyen bu düzenin artık bir sonunun gelmesi ve o sondan daha insancıl bir başlangıca gidilmesi temennisini ifade ediyor.
 En Çok Okunanlar