Londra’nın En Yeni Sanat Fuarı ART 13 Yazan:Yasemin Vargı

Yasemin Vargı

11 yıl önce

Citi Bank’ın sponsorluğunda ilk defa gerçekleştirilen Art 13 büyük başarı yakaladı ve kısa sürede sesini duyurdu.  1- 3 Mart tarihlerinde Londra’da yerini alan bu sanat fuarına 20.000’nin üzerinde kişi ziyaret etti.  Art 13 fuarının diğer fuarlardan farkı birçok ülkeden katılan galerilerin olmasıydı.  129 galerinin katılımıyla gerçekleşen bu fuar  30 farklı ülkeden sanat eserlerini bir araya getirdi. En güzel yanı ise daha önce Londra’da yapılan sanat fuarlarında hiç görmediğimiz galerileri ve birbirinden farklı sanat eserlerini bir arada görme şansıydı.Art 13 fuarındaki interaktif enstelasyonlar. Fotoğraflarken portakallara takılıp düşen bayanda kareye kenardan girmeyi başardı.


Yi Hwan – Kwon
Summer  /  Jae-Min

Koreli genç sanatçı Yi Hwan-Kwon’un heykelleri fuarda dikkat çeken eserlerden biriydi. Figüratif ve realistik çalışmalar üreten sanatçı alışılmışın dışında eserler ortaya çıkarmıştı. Günlük hayattan alıntılar yapan sanatçı, heykellerinin sıkışmış gibi bir görüntü vermesi ve farklı bir perspektif algısı yaratmak için önce onları bilgisayar ortamında tasarlayıp sonra hayata geçiriyor.
 


Olivo Barbieri , Site Specific London 2012
 

İtalyan sanatçı Olivo Barbieri gittiği ülkelerdeki şehir manzaralarını minyatür efekti vererek fotoğraflayan bir sanatçı. Venedik Bienali’ne katılmış olan bu sanatçının eserleri çeşitli müze koleksiyonlarında da yer almakta.


Vittorio Roerade d.1962 
Thoughts of many colors  (Nightlife ,2012) / Thoughts of many colors  (A kind of Annunciation, 2012)
 

Akrilik , yün ve vernik gibi malzemeler kullanılarak yapılan bu eser yine Hollandalı bir sanatçıya ait. Yapıtlarında gerçek ve hayal dünyasını yansıtmayı seven sanatçı aynı zamanda bronz heykellerde yapıyor.


Ossip, skelet studie


Yang Yongliang / Monnlight , 2012
 

Çinli genç çağdaş sanatçının dinlendirici ve Çin sanatını yansıtan led ışıklı kutu üzerine yaptığı eseri.


Patricia Piccinini - Offspring 2005,  66.000$
 

Son zamanlarda birçok fuarda karşımıza çıkan ve seyirciyi şaşırtan Avustralyalı sanatçının ürkütücü, bir o kadar gerçekçi ve dikkat çeken , gerçek insan saçından yapılmış heykeli.


Tim Maguire - King Lake 2012 - 68.000$
 

Yine led panel üzerine yapılmış olan bu çalışma Avustralya’da  tanınmış olan Tim Maguire’e ait. Eserlerinde doğadan temalar kullanan sanatçının yapıtlarına yakından bakıldığında bazı şaşırtmalar ve sürprizler kullandığını görebilirsiniz.Çocukların küçükken oynadığı bu yaygın oyunu ve masumiyeti eserlerinde kullanmayı seven Çinli sanatçı Zhu Yiyong’un resmettiği ipliklerdeki gerçekçi detay yakından görülmeye değer.İngiliz sanatçı Jonathan Callan’ın bulduğu objelerden, bu sefer de kitapları farklı şekillere sokarak ortaya çıkardığı eseri.


Zena el Khalil (Lübnan, 1976) - A' Salaam Alaykum: Peace Be Upon You, 2009
poliüretan üzerine aynalar


Eric Chan (1975, Malaysia) - Hitchcock’s Love Affair with Abstract Expressionism, 2013
Taksidermi kargalar ve metal kast


Şükran Moral - Despair, 2003

Galeri Zilberman’ın temsil ettiği Şükran Moral’ın 10 sene öncesine ait bu eserini fuarda görmek çok güzel ve önünde merakla inceleyen insanları bulmakta gurur vericiydi.


Şükran Moral - Speculum & İstanbul 1997Kirlenmiş ve dağılmış , etrafta izmaritlerin, boş piiza kutuları, ve televizyon kablolarının olduğu ve içinde dolaşabildiğiniz bu mekanda sanatın bir parçası!


Endonezyalı genç sanatçı Handiwirman Saputra’nın 3 metrelik eserleriyle..


Yazı ve Fotoğraflar: Yasemin Vargı En Çok Okunanlar