Mat Collishaw - This Is Not An Exit Yazan:Yasemin Vargı

Yasemin Vargı

11 yıl önce
 

İngiliz genç sanatçılardan Mat Collishaw’un Mayfair’in göbeğindeki Blain Southern Galerisinde gerçekleştirdiği ikinci solo sergisi Londra’da kısa sürede büyük ilgi gören sergilerden birtanesi.
 
Dergilerden , medyadan bulduğu ve kendi çektiği fotoğrafları farklı bir dille yorumlayan , gündelik hayattan aldığı konuları karanlık , merak uyandırıcı ve bir o kadarda sasırtıcı bir şekilde izleyiciye sunan Matthew Collishaw’un ilham kaynağı 18. Yuzyıl İngiltereye kadar uzanıyor.. Açlık, tüketim, erotizm, kanlı savaşlar, ve bir yanda romantizm, aydınlanma ve bilim çağı...
Amor , 2012 , kanvas üzerine yağlı boya
 

Mat Collishaw’un bu sergisinde de sanatçının stilinin izlerini görüyoruz. Fakat Mat Collishaw çoğu zaman eserlerinde işlediği konuları açıkça izleyiciye sunmuyor. Yarattığı eserlerde şimdiye ve geçmişe , tarihe göndermeler , göz ve algı oyunları yer alıyor. 


Urban Legends, 2012


Üç boyutlu efekti veren bu resimlerin yağlı boya fırça darbeleri ile yapıldığını ise ancak yakınına gittiğinizde farkediyorsunuz.  Sanatçı katlanmış kağıtlardan oluşan bu serinin  “geçmişten günümüze artmakta olan tüketim, narkotik tüketim , bunun verdiği haz ,  kişide oluşturduğu etkiler ve  bunun sonucunda doğan endişeleri yansıttığını söylüyor.“

 

 

Forbidden Fruit, 2012 / Night Moves, 2012


Sergiyi gezdiğinizde gözünüze çarpan ilk şey uzaktan bakıldığında bir fotoğraf kadar net ve gerçekçi olan , çeşit çeşit katlanmış kağıtlar. Sanatçının bu serisinde ki bütün eserleri yağlı boya ile yapılmış.

 

 

Black Garter

 

Yağlı boya kanvasların bazıları ise katlanmış dergi sayfaları ve fotoğraf görünümünde.
 
Sanatçı bu eserleri çektiği fotoğraflardan ve dergilerde ki kadın temalı fotoğrafları alıp bir araya getirerek resmettiğini dile getiriyor.
 
 

Dusk Till Dawn, 2012


Londra’ya gidicek olanlara bu sergiyi yakından görmelerini tavsiye ederim.  Sürekli değişen ve gelişmekte olan hayatımızda , yüzyıllardır  kullanılan yağlı boyanın günümüze ve sanata nasıl uyarlandığını görebilirsiniz.. 

Mat Collishaw ile birlikte sergiyi gezdikten sonra..


Yazı ve Fotoğraflar: Yasemin Vargı

 En Çok Okunanlar