5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Modern ve Çağdaş Sanatın Buluşma Noktası Art Basel Yazan:Yasemin Vargı

Yasemin Vargı

10 yıl önce

 


Anish Kapoor

Art Basel 2013, 300 galerinin katılımıyla 11 Haziran - 16 Haziran tarihleri arasında Basel’de kapılarını ziyaretçilere açtı. Yaklaşık 4000 artistin eserlerinin bulunduğu, 20. ve 21. yüzyıla ait birçok eser sergilendi.


Tom Wesselmann - Smoker #3 1968

Pop Art'ın usta temsilcilerinden Tom Wesselmann'ın Smokers adlı, kadın dudaklarının önem taşıdığı ünlü serisinin ilk yapılan eserlerinden bir tanesi.


Evan Penny, Study for Juliann Variation #1, 2013
Silikon, saç, aliminyum, tahta, pigment


Jeff Koons’un 90’lı yıllara ait eseri Gagosian Gallery’de korumalar eşliğinde sergilendi.Stephan Balkenhol , 2013

Sergilenen eserler arasında usta sanatçılara ait  birçok eser dikkat çekti. Ziyaretciler; Picasso, Miro, Chagal, Jean DuBuffet, Kees Van Dongen, Calder, Francis Bacon, Henry Moore, Rothko, Tom Wesselman,  Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Basquiat, Anish Kapoor, Gerhard Richter, Damien Hirst gibi ünlü sanatçılara ait eserleri bir arada görme fırsatını yakaladı.


Ai Wei Wei, Sofa in Grey 2011

Çinli sanatçı Ai Wei Wei’ye ait mermerden yapılmış koltuklar yakından görülmeye değer.


Ai Wei Wei’nin yapmış olduğu sandalyelerden oluşan Readymade enstalasyonClaire Morgan

Claire Morgan'ın eserleri yakından incelediğinde izleyicide büyük bir etki bırakıyor. Eserlerinde canlıların etrafıyla ilişkisini ve hayat döngüsünü yansitiyor. Sanatçı bunu cansız hayvanlar arasında bir bağ kurarak ve çok ince detaylarla şekillendirerek yapıyor. Eserlerini bir kutu içine sığacak kadar küçük bir formda ve bazen de bir odayı kaplayacak kadar büyük yaratıyor. İrlanda' lı genç sanatçının eserlerinde anlattığı hikaye kadar, kullandığı materyallerin oluşturduğu bütünlük, enerji, hareket ve formada dikkat çekiyor.


Claire Morgan’ın kağıtlardan yaptıgı eseri


Andy Warhol’un 8.000.000$ luk Mickey’si ve sağda Jeff Koons’un heykeliJuan GenovesPaul McCarthy , White Snow #3 2012, BronzDoug Aitken, More 2013Gerda Steiner & Jörg Lenzlinger, The last Wilderness for Patent Nr. PBR’RYN2008019, 2013

Uçan düş bahçesi gunumuz kulturunde sehirlerde yok olan bitkilerin dunyaya geri donusumunu simgeliyor...Anish Kapoor’un en güzel eserlerinden biri. Blind Door 2013, AlabasterEva ve Adele, Art Basel'in sıradışı ziyaretcileri... Her sene çılgın kostümlerle geliyorlar.Leonardo Di Caprio da ziyaretçiler arasındaydı.Galeri Bob Van Orsouw’a ait stand – Let it Come Down ,2013 Muntean / Rosenblum tarafından yapılmış.

Her zevke hitap eden Art Basel’de her sene artan fiyatlar dikkat cekti. Buna rağmen geçtiğimiz yıllara oranla, vip açılış günlerinde birçok eser satıldı.  Yağlıboya tabloların yanı sıra birçok enstalasyon, video art ve fotoğraf da sergilendi.


Sheila Hicks, Lares and Penates 1990-2013

Yazı ve Fotoğraflar: Yasemin Vargı

  


En Çok Okunanlar