5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Müzelerde Ne Var, Ne Yok? | Yazan Ayşe Kırca

Ayşe Kırca

6 yıl önce

Londra
Tate Modern müzesinde ilk solo sergisi olan Pablo Picasso, 100’ü aşkın tablosu, heykelleri, ve çizimleriyle sanat severler ile bulusuyor. Sergiyi 8 Eylul’e kadar görmeniz mümkün.

Performans ve video sanatının öncü isimlerinden biri olan Joan Jonas’da Tate Müzesinde. Sanatçının bugüne kadar İngiltere’deki en büyük ve en kapsamlı olan bu sergisi 5 Ağustos’a kadar devam edecek.


Pablo Picasso


Joan Jonas

Paris
Musee d’art Moderne’de fırça darbeleri ön planda. İsviçreli ressam Pia Fries solo sergisiyle 20 Mayis’a kadar müzede.

İnformal sanatın öncü isimlerinden, impasto tekniğinin bulucusu Jean Fautrier’in “Doku ve Işık” adlı retrospektif sergisi Musee d’art modern’de 20 Mayıs tarihine kadar görülebilir.

Bir Fransız müzesinde ilk defa solo sergisi açılan fotografçı Mohamed Bourouissa, New York’daki sergisinden sonra dikkatleri üzerine çekmişti. “Urban Riders” – “Kent Sürücüleri” adı altında olan fotoğraf serisi 22 Nisan tarihine kadar sergilenmekte.
 

Pia Fries
 


Mohamed Bourouissa

Barselona
Barselona’nın Modern sanat müzesi MACBA’da büyük düşünür ve avangart entellektüel Oscar Masotta’nın sergisi yer almakta. 11 Eylül’e kadar gezmeniz mümkün.


Dünden bugüne işlerinde güç, politika, şiddet gibi kavramları ele alan sanatçı Francesc Torres’in enstalasyonlarıda sergilenen eserler arasında. Gezmeniz için son tarih 11 Eylül. MACBA müzesinin bağımsız eğitim programındaki öğrencilerin Lucia Egana koordinatörlüğünde hazırladığı “Dislocated Archive” sergisi cinsel fikir ayrılıklarının bugüne kadar olan evrimini anlatıyor.

Müzede 23 sanatçıdan oluşan karma bir sergi de yer alıyor. “Beneath the Surface” – “Yüzeyin Altında” adlı etkileyici, ve baş döndürücü olan bu sergi resim ve heykelin içerdikleri mesajları ön plana taşımak adına, yapı olarak nasıl esneyip değişebildiklerini gözler önune seriyor. Sergiyi Kasım ayına kadar görmeniz mümkün.
 


Oscar Masotta

Francesc Torres


Yazan: Ayşe Kırca

 En Çok Okunanlar