New York’un Sayfiye Yeri Hamptons’da Sanat ve Doğanın Olağanüstü Buluşması | Yazan Ruken Mızraklı

Ruken Mızraklı

3 yıl önce

New Yorkluların şehir hayatından kaçıp araba veya tren ile 2.5 saat içinde ulaşarak, okyanus kıyısında doğa ve aile ile zaman geçirdikleri bir kaçış noktası Hamptons. Özellikle 1950’lerden itibaren Peggy Guggenheim’ın galerisi için yeni işler isteyerek sanatçıları kendilerini yeniden şarj edip, ilham almaları, beslenmeleri için yönlendirmesiyle birlikte, Jackson Pollack, Lee Krasner, Willem de Kooning ve eşi Elaine de Kooning’den başlayarak bu bölgede bir sanatçı akımı oluşmaya başlamış. 1960’larda yönetmen Elia Kazan ve gazeteci George Plimpton’un bölgeye yerleşmesi, 1970’lerde Andy Warhol ve Paul Morrissey’in Hamptons’ın en uç noktasında Montauk’ta ev alması ve buradaki evlerin büyüklüğünün konuk ağırlamaya elverişli olması nedeniyle önce misafir olarak gelen Keith Haring, Julian Schnabel Keith Sonnier, Cindy Sherman, Eric Fischl gibi isimler daha sonra yavaş yavaş ev sahibi olmaya başlamışlar.

Harrison’ın ‘’Eğer Hamptons’da eviniz varsa, mutlaka misafirleriniz de olur.’’ sözü bu bölge için çok geçerli. Öyle ki sakin doğası, okyanus kıyısında yürüyüş yapılan kilometrelerce uzunluktaki ince kumlu sahili, kuş sesleri ile bezenmiş yemyeşil bitki örtüsü ile şehrin kalabalıklarından uzaklaşmak isteyenlerin ilham aldıkları, istediklerinde bohem sanatçı grupları ile bir araya geldikleri altı çizilmemiş, sade zenginliğin her tarafta hissedildiği tarz sahibi bir yer olmuş Hamptons. Amerikan ailelerinin çok odalı büyük sahil kenarındaki evlerinde Labor Day, Memorial Day gibi resmî tatillerde tüm ailelerini ve arkadaşlarını ağırladıkları, parti verdikleri, normalde güzel otellerin pek olmadığı çünkü hayatın ev davetlerinde aktığı bir ortam var burada.

Jackie Kennedy Onassis, Bianca Jagger, Paul Simon, Halston, Liza Minelli gibi isimlerin sürekli sanatçı davetlerinde yer aldığı bölgede önce ev ve arazi fiyatları yükselmiş, sonrasında sanat galerileri açılmaya başlamış. 2018 yılında ise Herzog & de Meuron adlı önemli mimarlık firması tarafından tasarlanan Southampton’daki Parrish Art Museum Amerikan sanatçılarına destek ve tanıtmak amacıyla kuvvetli bir zemin oluşturmuş.

Bölgede gördüğüm yerler içinde beni en çok etkileyen ise LONGHOUSE RESERVE oldu.

AI WEIWEI, Zodiac Heads, 2010

AI WEIWEI, Zodiac Heads, 2010

JUN KANEKO, Dango, 1996

LONGHOUSE RESERVE onlarca uluslararası ödüle ve yedi fahri doktoraya sahip tekstil designerı yazar ve koleksiyoner JACK LENOR LARSEN’ın (1927-2020) Easthampton’daki 16 acre’a konumlanmış bir ev, heykellerle bezenmiş çok geniş bir bahçe ve arboretumdan oluşmakta. ’’Soul of discretion’’ olarak anılan Larsen’in kumaş tasarımları ve dokumaları bugün dünyada birçok müze ve özel koleksiyonlarda yer almakta.

DALE CHIHULY, Cobalt Reeds, 2000

Bahçede nilüfer çiçekleri ile bezeli bir gölete bakan 1992 yılında mimar Charls Foberg tarafından kereste ve cam bir konstrüksiyonla yapılan ev 7. yüzyıl Japon- Ise Shinto Shrine tarzından esinlenerek inşa edilmiş. 

Ünlü cam sanatçısı Dale Chihuly’nin mentoru olan, Jackie Kennedy’nin 1960’larda Beyaz Saray'ı baştan aşağı dekore ettirdiği dönemde tüm kumaş işlerini tasarlayan, Amerikalı efsanevi mimar Frank Lloyd Wright’in masterpiece olarak anılan ve bugün Ulusal Tarihi Miras olarak halka açık Pennsylvania’daki Fallingwater evinin tüm kumaşlarını yapan JACK LENOR LARSEN, adına ithaf edilmiş ‘’Larsen look’’ teriminin de sahibi.   

MARKO REMEC, Woul That I Wish For (Tall Totem), 2016

MARKO REMEC, Woul That I Wish For (Tall Totem), 2016

Longhouse Reserve’in misyonu tüm formları ile sanatla beraber yaşamı örneklendirmek üzerine kurulmuş. Jack Lenor Larsen’in koleksiyonları, bahçeleri, heykel ve programları dünya kültürünü yansıtmayı ve yaratıcı bir hayata ilham vermeyi hedefliyor. 

YOKO ONO, Play It by Trust, 1999

 

WILL RYMAN, The LongHouse 6, 2019

SUI JIANGUO, Legacy Mantle (Mao Jacket), 2002

Bahçede Larsen’in hayatı boyunca topladığı çok önemli eserlerin yanında geçici olarak bazı vakıflarla ve özel koleksiyonlarla iş birliği içinde bahçede heykeller sergileniyor. Bu iklimde yetiştirilebilecek çiçekler ve bitkilerle ilgili sürekli eğitimler, okullarla workshoplar gibi interaktif uygulamalar da var.

WILLEM DE KOONING, Reclining Figure, 1969-82

BERNAR VENET, 83,5 Arc x 8. 2018 

DANIEL ARSHAM, Bronze Eroded Venus de Milo, 2020

Yazı ve Fotoğraflar: Ruken Mızraklı


Yorumlar (1)
SD

Seza Demirci

Sanata dair gibi görünmekle birlikte hayata dair içeriği ile güzel kaleme almışsınız


Diğer Yazıları

En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin