5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Sanat Dünyasında 2022'in EN'leri

ArtNews

bir yıl önce

Sanat dünyamızın önde gelen isimlerine 2022'in EN'lerini sorduk. 

Banu ÇARMIKLI- Sanat Yazarı, Koleksiyoner 

2022 yılının en beğendiğiniz sergileri hangileridir?

İpek Duben/ Salt Beyoğlu 

Burhan Kum/ Öktem Aykut Geleri

İnci Eviner/ Dirimart

Ahmet Doğu İpek/ Arter

Selim Birsel/ Ark Kültür

Vahap Avşar / Bomontiada

Özgür Demirci / Pilot Galeri

Sahnede 90'lar/ Salt Beyoğlu

Gözde İlkin / Artsümer

2022’de en çok ilginizi çeken ve yükselişte olduğunu düşündüğünüz sanatçılar kimdir? 

Fatoş İrwen, Raziye Kubat, Performans sanatçısı Ata Doğruel, Medine Irak, Gökçen Dilek Acay, Hüseyin Aksoy, Sadık Arı, Furkan Akhan, Gökçe Erhan, Aras Geddigh, Fulya Çetin.

2022 yılının en önemli sanat olayı nedir?

Aktivistlerin dünyanın önemli müzelerinde yer alan bazı baş yapıtları hedef alan sert tutumları. Mona Lisa'ya pastalı saldırı, Van Gogh'un ayçiçeklerine boyalı saldırı, Boticelli'nin Primavera yapıtına saldırı aklıma ilk gelenler. Bir tabloyu mu yoksa yaşadığımız dünyamızı mı korumalıyız gibi sorularla farkındalık yaratacak eylemler sanat dünyasındaki önemli olaylardandı.

2023 yılında sanat dünyasından beklentileriniz nelerdir?

Yaşadığı coğrafyadaki olaylara algısı açık olan, sezgisi kuvvetli, düşünen ve uzun düşünceler sonunda sanatını kendine özgü ve özgür bir dil ile ifade eden sanatçılar görmek. Sanatı daha geniş kitlelere sevdirmek; İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerin dışındaki şehirlerimize de ulaşmak. 

Döne OTYAM – Küratör, Sanat Danışmanı

2022 yılının en beğendiğiniz sergileri hangileridir?

Bomontiada'daki Vahap Avşar'ın 'Müdahaleler' sergisi, Venedik'de Anselm Kiefer, Taner Ceylan'ın 'Aheste Çek Kürekleri'', Sahnede 90'lar' ve Aralık ayında görmekten çok mutlu olduğum Diyarbakır'da yeni açılan ilk özel galeri Rıdvan Kuday Galeri'deki 'Sana Reddedemeyeceğin Bir Teklifte Bulunmak İstiyorum' isimli  grup sergisi... 

2022’de en çok ilginizi çeken sanatçı kimdir?

Şu sıralar Pera Müzesi'nde sergisi olan Paula Rego.

2022 yılının en önemli sanat olayı nedir?

5.Mardin Bienali

2022’nin keşfettiğiniz ve yükselişte olduğunu düşündüğünüz genç sanatçılar kimlerdir?

2022'de Rebuar Rezzak İlge ile tanışmaktan büyük mutluluk duydum. Batman doğumlu sanatçı Hacettepe GSF mezunu ve Mardin Artuklu Üniversitesi GSF Resim bölümünde araştırma görevlisi. Kömür, kömür tozu, füzen ve lavi ile çalıştığı desenler beni çok heyecanlandırdı. 

2023 yılında sanat dünyasından beklentileriniz nelerdir?

Sanatla sadece büyük sehirlerde karsılaşmamız bizim bu alandaki gelişmemizin önündeki en önemli olumsuz etken.  Her yıl hayal ettiğim gibi, sanatın Anadolu'nun her köşesine yayılması, en büyük beklentim. Ama bu konuda çok iyimser değilim ne yazık ki; keşke gerçekleşse...

Ebru Nalan SÜLÜN- Sanat Tarihçi- Sanat Eleştirmeni (AICA-TR)

2022 yılının en beğendiğiniz sergiler hangileridir?

Sonbahar ile birlikte Ocak’a dek –dahi- çok başarılı sergiler izlediğimi ifade etmeliyim. Fakat, en beğendiğim ve etkilendiğim sergiler: Emre Baykal küratörlüğünde kurgulanan oldukça başarılı bir koleksiyon seçkisi olan: “Oyun Bu”, Salt Beyoğlu ve Salt Galata’da eş zamanlı izlenebilen “Sahnede 90’lar”, OMM Odun Pazarı Modern Müze’de 40 gün/960 saat süren “Işık Kaynağı” performansı ile Ata Doğruel, Çağrı Saray’ın Vision Art Platform’da izlenebilen “Horror Vacui” ve Taner Ceylan’ın Mehmet Emin Ağa Yalısı’nda izleyenlere sunduğu “Âheste Çek Kürekleri Mehtâb Uyanmasın”.

2022’de en çok ilginizi çeken sanatçılar kimdir?

Yeni üretimlerini merak ve heyecanla takip ettiğim, izlediğim elbette pek çok sanatçı mevcut. Seçil Büyükkan Atmaca, Metin Çelik, Candaş Şişman, Hakan Sorar, Ahmet Rüstem Ekici bu sanatçılar arasında yer almakta.

2022 yılının en önemli sanat olayı nedir?

Ben Ekim ayında İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin açılmasını bu yılın en büyük ve önemli sanat olayı olarak nitelendiriyorum. Müze koleksiyonunun görünür kılınması, müze çalışmaları ve yıllardır beklenen hasretin artık son bulması heyecan ve mutluluk verici. Bu süreçte emeği olan tüm meslektaşlarımı kutluyor ve teşekkür ediyorum.

2022’nin keşfettiğiniz ve yükselişte olduğunu düşündüğünüz genç sanatçılar kimlerdir?

2022’de daha yakından tanıma ya da keşfetme fırsatı bulduğum, ilgiyle takip ettiğim isimler; Ateş Alpar, Vildan Hoşbak, Hamza Kırbaş, Baran Kurtoğlu, Ata Doğruel, Büşra Çeğil, Derya Geylani, Doğukan Çiğdem …

2023 yılında sanat dünyasından beklentileriniz nelerdir?

Öncelikle kolektif ruhla uyanan keşif sürecinin önemine vurgu yapmak istiyorum. Çok cepheli bir kolektif ruhun yaygınlaşması, sanat yazınına/platformlarına daha fazla destek verilmesi, keşfedilmemiş sanatçıların görünür kılındığı, sanatçıların söz sahibi olabildiği, sanat üretebilme potansiyellerinin fon sağlayıcılar tarafından destek bulabildiği bir 2023 diliyorum. Elbette sağlık ve mutlulukla… Tüm okuyuculara mutlu yıllar diliyorum.

Prof. Dr. Kıymet GİRAY - Sanat Tarihçisi

2022 yılının en beğendiğiniz sergisi hangisidir?

Tartışmasız David Hockney.. Sloganı “SAKIN UNUTMAYIN, BAHARI İPTAL EDEMEZLER…” Covid-19 salgınının ilk döneminde Normandiya'daki evinde iPad ile yaptığı ve sanatçının baharı, toprağın uyanışı, bitkilere suyun yürümesi ve canlanmaların başlaması ve ilkbaharın dünyayı yaprak ve çiçeklerle donatmasını belirleyen eserlerinin yer aldığı 'Baharın Gelişi Normandiya 2020' Sakıp Sabancı Müzesi Sergisi. 

Dünya resim sanatının büyük ressamı Hockney, Protest sanatın güzelliklerle de yapılabileceğini, hatta daha çok etkileyici olacağını Avrupa’da açılan ve sonra da Türkiye’ye gelen bu sergisiyle. Corona ve sokağa çıkma yasaklarının durduğu sanılan hayatın devamlılığına, doğanın başkaldırışıyla yanıt verir. David Hockney'in söylediklerini dikkatle dinlemek gerekir:

“Dünya aslında çok güzel biliyor musunuz? İnsanlar maalesef dönüp bakmıyor bile. Üstünden öyle geçip gidiyorlar. Ben başımı kaldırıp bakıyorum. Geçenlerde bir filozof, bir haber kanalına çıkmış. Sormuşlar, 'Dünyada bunca kötü haber varken sen nasıl pozitif kalıyorsun?' diye. Filozof demiş ki 'Evet, kötü haberin alıcısı çoktur; o yüzden haber kanalları hep kötü haber verirler.' Sonra ona tekrar sormuşlar 'Peki iyi haber ne olabilir ki?' Filozof cevap vermiş: 'Baharın gelişi.' gerçekten, baharın gelişi iyi bir haber. Maalesef kimse bunu fark etmiyor. Eskiden insanlar böyle değillerdi; bir zamanlar, herkes bunun farkında olurdu. Herkes.”

2022’de en çok ilginizi çeken sanatçılar kimlerdir?

Mehmet Güleryüz

Adnan Çoker

Alaettin Aksoy

Ergin İnan

Devrim Erbil

Başak Bugay

Seçkin Pirim

Burçin Erdi

Beyza Boynudelik

Serkan Yüksel

Burcu Perçin

Fırat Engin 

Seydi Murat Koç

Asaf Erdemli 

Özge Kahraman

Handan Akarsu

Muzaffer Tuncer

…………….liste uzun

2022 yılının en önemli sanat olayı nedir?

2022 yılına veda ederken açılan, Akdeniz Işığının Rengi, Rengin melankolik Şairidir Avni Arbaş’ın Artam Antik Palace Maçka’da açılan “Işığın Rengi retrospektif sergisidir.

Türk Resim Sanatı Tarihinin eşsiz sanatçısı, Taşizmin Büyük Ustası Avni Arbaş’ın sanat hayatını, dönemlerini eserlerini bir araya getiren retrospektif sergisi, sanatına derinden bakan fotoğraflar, belgeler ve kaynaklarla zenginleşen bilgilerin bir araya geldiği ve sanat tarihi kuramlarına uyarlı olarak projelendirip yazılan kapsamlı kitabıdır.   

2022 yılının en önemli bir başka sanat Olayı da İstanbul Bienali'dir. Özellikle bienallerin sanata daha uzak ancak insana çok yakınlaşmasını kanıtlayan İstanbul Bienalinin “önce insan” konseptli kısa ve uzun belgesel nitelikli videolar, belgelikleri, basılı dokümanlarının seçili mekânlarla örtüşmesi. Bana göre değişen zamanlar değişen kavramlar ve değişen bienallerin değişen sanatçı, küratör ve uygulamacı seçilerinin yeni değişiminin tarzının göstergesini açıkladı. İstanbul Bienali. Bu nedenle en önemli sanat olayıdır.

2022’nin keşfettiğiniz ve yükselişte olduğunu düşündüğünüz genç sanatçılar kimlerdir?

Türkiye’nin 60  İlinden Güzel Sanatlar Akademisi öğrencisi ve mezunu 17-27 yaş genç sanatçılar arasından seçilen 28 Mayıs-12 Haziran 2022 tarihlerinde, İlk Meclis Okulu’nun bütün katlarında düzenlenen  Fresh Ankara “Sadece Kendin Ol” Etkinliğinde eserleri sergilenen 157 genç, geleceğin genç sanatçılarının kaynağı olacaktır.  

2023 yılında sanat dünyasından beklentileriniz nelerdir?

Sadece kendi olmayı ilke edinmiş, kültür ve sanat bilgileriyle donanmış yetenekli ve çalışan genç Türk ressamlarının, heykeltıraşlarının başarılarıyla övünmek, galerilerde, fuarlarda, toplu etkinliklerde yer alan eserlerini incelemek, sergilerini gezmek ve önemlisi, Resim ve heykel sanatımızın tarihini yazan sanatçılarımızın eserlerinin sergilendiği kalıcı salonları olan müzelerde nefes almak. Sanatımızın gelişimini daha da yakından araştırmak isterim.  

Özalp BiROL - Suna ve İnan Kıraç Vakfı Genel Müdürü

2022 yılının en beğendiğiniz sergisi hangisidir?

Cecilia Alemani’nin küratörlüğünde 59. Venedik Bienali bünyesinde gerçekleştirilen “The Milk of Dreams” sergisi.

2022’de en çok ilginizi çeken sanatçı kimdir?

Son iki yılda, Pera Müzesi’ndeki sergisini hazırlarken kendisine ve sanatına odaklanma fırsatı bulduğumuz Paula Rego…

2022 yılının en önemli sanat olayı nedir?

Ülkemizde: 17. İstanbul Bienali, Dünyada: 59. Venedik Bienali

2022’nin keşfettiğiniz ve yükselişte olduğunu düşündüğünüz genç sanatçıları kimlerdir?

Ekin Bernay, Berkay Buğdanoğlu, Serra Tansel, Çağıl Harmandar gibi genç sanatçıları ilgiyle izliyorum.

2023 yılında sanat dünyasından beklentileriniz nelerdir?

İnsanı, doğayı ve gezegenimizi ön plana alan, sakin ve sağduyulu üretim. 2023 yılı için programladığımız etkinlikleri, programladığımız gibi gerçekleştirebilmek.En Çok Okunanlar