Shirin Neshat, İstanbul Film Festivali’nin Sinemada İnsan Hakları Yarışması Jürisinde | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce

Shirin Neshat, bu yıl otuz yedincisi gerçekleşen İstanbul Film Festivali’nin Sinemada İnsan Hakları Yarışması jürisinde yer alıyor.


Sanatçı, 2009’da çektiği ilk uzun metrajlı filmi Erkeksiz Kadınlar ile Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanmıştı. İkinci uzun metrajlı filmi Ümmü Gülsüm’ün Peşinde bu yıl 6-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde gösteriliyor.


 

Neshat, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar moderatörlüğündeki festival sohbetinde fotoğraf, sinema ve görsel sanatlara dair düşüncelerini paylaşacak. Sohbet 15 Nisan Pazar günü, 14:00’da Beyoğlu Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi’nde dinlenebilir.
 

Shirin Neshat’ın eserlerinin sergilendiği müzeler arasında Stedelijk Museum, Amsterdam; Serpentine Gallery, Londra; Hamburger Bahnhof, Berlin; Walker Art Center, Minneapolis; Musée d’art contemporain de Montréal ve Detroit Institute of Arts bulunur. Yakın tarihte Washington DC’deki Hirshhorn Museum and Sculpture Garden’da bir sergi açan sanatçı, 48. Venedik Bienali’ne (1999), Whitney Bienali’ne (2000), Documenta XI’e (2002) ve Prospect 1 New Orleans’a (2009) katılmıştır. Aldığı ödüller: Gwangju Bienali (2000) Büyük Ödül; 48. Venedik Bienali’nde (1999) ilk uluslararası ödül Gümüş Aslan Ödülü; Hiroshima Özgürlük Ödülü (2005) ve Dorothy and Lillian Gish Ödül (2006).
 
Hazırlayan: Pınar Saraçoğlu


En Çok Okunanlar