973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Taş, Kağıt, Makas ve Sonra Yine Taş: Paradokxs’a | Yazan Sinan Eren Erk

Sinan Eren Erk

7 yıl önce


 

“Eğer sanatçı kendi evreninin her şeye gücü yeten tanrısıysa, kendi kaldıramayacağı büyüklükte bir taş yaratabilir mi?” Sanat, belki de temel sorgulamasını aslında bu soru üzerinden yapıyor.
1 Mart’ta IMOGA Art Galeri’de açılan Paradokxs’a, Pamir Cazım Bezmen’in ilk kişisel sergisi olmasının yanı sıra, sanatı bu temel üzerinden ele alarak izleyicisine sunuyor.
 

Bu onun ilk sergisi olsa da, aslında sanat geçmişi çok daha önceye dayanıyor. Halihazırda sanatla iç içe bir ailede büyüyen Bezmen, bu alandaki ilgisini keşfettikten sonra kendi kendine çalışmalara başlamış. Sonraları ise sanatı yaşamının odak noktasına koymuş ve bir süre önce kendi şirketini de kapatarak kendini atölyesine, sanat yaratımı sürecine ve bu süreçteki bireysel paradokslarını incelemeye yönlendirmiş. Aynı zamanda Işık Üniversitesi’nde Sanat Kuramı okumaya başlamış. Böylelikle Cazım, yaşamındaki bu yeni ufku, aslında eskiden beri biriktirdikleri üzerine şekillendirmiş.

Paradokxs’a elbette onun için bir başlangıç noktası. Bu noktada da onun en yakınındaki insanı Ariella’yı buluyoruz. Sergi bu nedenle tamamen Ariella’nın üzerine yarattığı yağlıboya, heykel ve yüksek baskı disiplinlerindeki 35 eserden oluşuyor.

Kendisi bu eserlerin sergilenmesini bile aslında bir paradoksun sonucu olarak görüyor: Eserler sergilendiklerinde atölyelerinden uzaklaşacak, başka bir okumaya yol açabilecekler ama eğer sergilenmeyeceklerse de onları yaratmanın ne kadar anlamı var? Bu zor ikilemi Bezmen, eserleri sergi mekanına taşımakla çözmüş. Yani iç dünyasına giden yolda bu ilk adıma davet eden sergi ile aynı zamanda başlangıçların muğlak zemininin de araştırıldığı bir laboratuar ortamını galeriye taşıyor.

Böylelikle farklı mecralardaki eserler, izleyiciye onun gözünden, aynı konunun yepyeni okumalarını benzerliklerden çok karşıtlıklar üzerine sunuyor ve bu sergi sanatçının başlangıç anındaki düşüncelerinden yalnızca birinin yansıması oluyor.

 
Pamir Cazım Bezmen’in ilk kişisel sergisi Paradokxs’a Kızıltoprak IMOGA Art Galeri’de 14 Mart’a kadar gezilebilir.

Yazı: Sinan Eren ErkEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin