Zorlu PSM Dünyanın İlk NFT Bienal’ine Ev Sahipliği Yapıyor

ArtNews

bir yıl önce

Sanat dünyası ile dijital dünyayı bir araya getiren ve 2023 yılının Ocak ile Şubat ayları boyunca dünyanın 9 farklı noktasında sanatseverlerle buluşacak olan “NFT Biennial” dünyada ilk kez İstanbul’da, Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek. 

 6-15 Ocak aralığında Zorlu PSM’de ziyaret edilebilecek “NFT Biennial”in kürasyonuna 12 kişilik bir ekip imza atıyor. 100’ü aşkın NFT sanat eserinin sergileneceği dünyanın ilk ve tek NFT Bienal’i, 15 Ocak 2023 tarihine kadar ücretsiz olarak Zorlu PSM’nin galeri alanında ziyaret edilebilecek.

 Dünyanın ilk NFT Bienal’i 6 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da Zorlu PSM’de kapılarını açıyor. NFT Biennial 2023’ün ilk iki ayı boyunca İstanbul dahil dünyanın 9 farklı noktasında fiziksel mekanlarda ve Metaverse’de düzenlenecek. Aralarında dijital sanat alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Julie WalshSoliman LopezAtay İlgün ve Turboslow NFT & Web3 Ajansı gibi küratörlerin bulunduğu dünyanın çeşitli bölgelerinden 12 kişilik bir küratöryel ekip tarafından hazırlanan bienal, mekânsal sınırları aşarak, dijital sanat dünyası ile NFT ekosistemi arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hedefliyor. 9 ayrı pavilyon ve fiziksel galeriler ile Metaverse’ü bir araya getiren bienal, İstanbul’dan sonra Berlin, Amsterdam, Londra, Brüksel, Bogota, Los Angeles ve Tokyo'nun da dahil olduğu birçok şehirde sanatseverlerle buluşacak. 

 Ziyaretçilerin ekranlar ve projeksiyonlar aracılığıyla katılımcı olarak yer alabilecekleri bienalde; medya sanat performanslarından, hibrit söyleşilere, VR/AR deneyimlerden immersive sergilere kadar pek çok etkinlik bulunuyor. NFT Bienal, hem Metaverse’te hem de Zorlu PSM’deki sergileriyle katılımcılar için unutulmaz bir fijital sanat deneyimine dönüşecek. 

100’ü aşkın NFT sanat eserinin sergileneceği ve dünyaca ünlü açık kaynaklı blok zincir platformu Tezos’un global işbirliğiyle gerçekleştirilen NFT Bienal’in diğer destekçileri arasında Web 3.0 ve blok zincirin önde gelen şirket ve topluluklarından The SandBox, Unicorn DAO, Lucify.io ve fx(hash) de yer alıyor.

Detaylı programa ulaşmak için nftbiennial.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca NFT Biennial tanıtım filmini https://www.youtube.com/watch?v=Hkz6OQRmR9I  adresinden izleyebilirsiniz.

Dünyanın ilk NFT Bienal’inin mottosu: Tuhaf Bir Kehanetin Katarsisi

Doğa, insan ve teknoloji üçgeni etrafında dokuz pavilyon sunacak bienalin kavramsal çerçevesinde “İnsanlığın teknolojiyi ne kadar içselleştirebildiği” yer alıyor ve ziyaretçilere “Doğru soruların peşinde miyiz?” sorusu yöneltiliyor. NFT Biennial Kurucu Direktörü Rahim Ünlü "Doğa, insan ve teknoloji üçgeninde şekillenen ilk edisyonumuz Tuhaf Bir Kehanetin Katarsisi mottosuyla yola çıkıyor. Bienalin kavramsal çerçevesi ise katı bir konsepte bağlı kalmak yerine şiirsel bir yaklaşım sergileyerek, izleyene açık uçlu ve soyut sorular yöneltiyor. Üç noktalı bir soru işaretiyle sembolize ettiğimiz bu yaklaşım her izleyenin kendi cevaplarını bulabilmesine imkân sağlamayı hedefliyor. Bununla birlikte, 12 kişilik bir ekibin dünyanın farklı noktalarında kürasyonunu üstlendiği 9 ayrı pavilyon fiziksel galerilerin yanında Metaverse'te de bir araya gelerek tam bir fijital deneyime dönüşüyor. Bu noktada, dünyanın ilk NFT Bienal’ini hayata geçirmekten ve açılışını Zorlu PSM’nin de değerli desteği ile İstanbul'da gerçekleştirmekten dolayı ekip olarak büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı. 

Uluslararası NFT Bienali AR bölümünün kürasyonu Brüksel Merkezli Turboslow NFT & Web3 Ajansıtarafından yapıldı. Amsterdam merkezli Lucify.io'nun WebAR teknolojisi ile desteklenen AR NFT Sergisi'nde, sanatseverler mobil telefonları ile iki farklı deneyim yaşayacaklar. Ziyaretçiler, kadın NFT sanatçılarına ait AR NFT sanat eserleri dışında, oyunlaştırma öğelerinin kullanıldığı ''Kendi AR NFT Sergini Yap'' bölümünde, 10 farklı NFT eserini siyah bir duvar üzerinde yerlestirme, tasarlama, fotograf ve videolarini cekme, sosyal medyada paylasma, satin alabilme, NFTlerin icerikleri ile detayli bilgiye sahip olabilme şansına sahip olacaklar. Sergide, 10 ülkeden 15 seçkin sanatçının edebiyat, şiir, moda, müzik, sinema, dans-performans, eğlence sektörü, wellness gibi çeşitli disiplinlerden yapay zeka destekli video, fotoğraf ve dijital sanat çalışmaları, dijital moda ürünleri, müzik videoları, 3D animasyonlar ve yeni medya işlerini görmek mümkün.

Bienal hakkında TZ Connect / Tezos Sanat Direktörü Diane Drubay “Sosyal etki için sanat, birliktelik için teknoloji. NFT Biennial, bu iki kavram için bir kutlama niteliğinde. Tezos’un topluluk kültürüne derinden kök salmış olan bu sergilerin tüm dünyada yayılması ve hatta çiçek açmasını dört gözle bekliyoruz" dedi.  

 Tezos blok zinciri nedir?

Tezos, dijital dünyada değer sahibi olmanın ve değer alışverişinin ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan akıllı bir paradır. Tezos, geçmişten gelen başarılı performansıyla kendini güncelleyebilen ve enerji tasarruflu bir Proof of Stake blok zinciri olarak, yarının yeniliklerini bugün ağ kesintileri olmadan sorunsuz bir şekilde benimser. Daha fazla bilgi için tezos.com'u ziyaret edebilirsiniz.En Çok Okunanlar