Zorlu PSM’de Sonar+D Rüzgârı Esti!

ArtNews

2 yıl önce

Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen; deneyim odaklı etkinliklerin başında yer alan %100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbulun, Digilogue’un desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı Zorlu PSM’de ziyaretçilere eşsiz deneyimler yaşattı. Kreatif endüstrilerin müzik, yaratıcılık ve teknoloji ekseninde bir araya geleceği ilham verici panellere ev sahipliği yapan Sonar +D’e bu sene sürdürülebilirlik ve teknoloji sanatla harmanladı. Sónar+D programı kapsamında sanatçı konuşmalarından görsel-işitsel (audio-visual/AV) gösterimlere uzanan renkli Sónar+D programı; 2 Ekim’de SonarLab’te, 3 Ekim’de Zorlu PSM Lounge +D’de katılımcılarını ağırladı. Ufuk açıcı panellerin yanı sıra, veriye dayalı görsel işler yaratan sanatçı Heleen Blanken tarafından hazırlanan “Habitat” ve The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren, “Got To Keep On” görsel işitsel enstalasyonları da festival kapsamında deneyimlendi. 

The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren “Got To Keep On”

Zorlu PSM’de beşinci kez %100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul, Digilogueun desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı ile dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan yan etkinlikleriyle göz doldurdu. 

Profesyoneller ve sanatseverlere çığır açan işleri keşfetmek, yeni fırsatlar bulmak, yeni beceriler edinmek için ilham verici olan etkinliklerin yer aldığı Sónar+D, 2-3 Ekim tarihleri arasında düzenlendi.

Sonar+D de yer alan en önemli etkinliklerden ikisi;  Amsterdam’da yaşayan, görsel sanatçı Heleen Blanken tarafından hazırlanan “Habitat” ve The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren “Got To Keep On”

Habitat by Heleen Blanken

Heleen Blanken’in Habitat’ı 31 Ekim’e kadar PSM Sky Lounge’ta sanatseverlerle buluşuyor.

 

Heleen Blanken'in veriye dayalı projeksiyonu enstalasyon; Habitat by Heleen Blanken, Leiden Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezi'nden taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramaları, oyun benzeri, meditatif bir ortama dönüştürüyor. Habitat by Heleen Blanken’da her biri kendi ses ortamının eşlik ettiği, sürekli gelişen bir dizi dijital dünyada gezinirken bir yandan da doğanın harikasıyla yeniden bağlantı kurmaya sizi davet ediyor. Habitat by Heleen Blanken insanlığın doğanın kontrolünde olmadığına ışık tutarken doğa üzerindeki etkimizin her zaman hemen fark edilmediğinin altını çiziyor. Çalışma, önümüzdeki yıllarda gelişecek ve orijinal habitatının farklı versiyonlarına dönüşecek. Devam eden bir proje olan Habitat by Heleen Blanken’ın ilk versiyonu şu anda Amsterdam Nxt Museum'da sergileniyor.  Digilogue desteğiyle 2-3 Ekim’de Sonar+D kapsamında; daha sonra da 31 Ekim’e kadar PSM Sky Lounge’ta açık olacak Habitat, ziyaretçilere 30 dakika boyunca bu enstalasyon sergiyi deneyimleme fırsatı verecek.

Habitat by Heleen Blanken

Got To Keep On: Görsel ve işitsel bir enstalasyon

Ziyaretçilere keyifle anlar yaşatan bir diğer önemli etkinlik ise; The Chemical Brothers ve Smith & Lyall tarafından hazırlanan “Got To Keep On” enstalasyonu. The Chemical Brothers'ın müziklerini ve Smith & Lyall'ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren Got To Keep On, ilk olarak Londra Tasarım Müzesi için sipariş edilen beş dakikalık bir görsel-işitsel bir enstalasyon. Ed Simons ve Tom Rowlands’ın 1989'da Manchester'da bir araya gelmelerinin ardından kısa bir zaman içerisinde ‘The Chemical Brothers’ adıyla çalışmalarını sürdüren ikili son 25 yıl içerisinde, küçük gece kulüplerinden çıkarak multisensory canlı şovları ile dünya çapındaki festivallere öncülük eden bir çift haline geldi.

Grammy Ödüllü 2019 En İyi Dans / Elektronik Albümü 'No Geography'den “Got To Keep On” ile Smith & Lyall, The Chemical Brothers'ın canlı gösterisinin ruhunu yeni bir sürükleyici deneyime dönüştürüyor.

The Chemical Brothers- Smith & Lyall' “Got To Keep On”

Sonar+D’de yer alan bir diğer etkinlik ise, Zo (canlı) & Tarik Barri + Lea Fabrikant. Berlin'de yaşayan multidisipliner bir sanatçı olan Lea Fabrikant ve Hollandalı sanatçı Tarik Barri’nin gerçek zamanlı olarak sanal bir ses ve ışık evreni yaratmak için doğaçlama AV döngüleri, MIDI tetikleyicileri ve yaratıcı programlamadan oluşan karmaşık bir sistem kullandığı bir evrende geçen Zo, bu evreni hipnotip, doğaçlama performanslarla keşfediyor. Son derece popüler canlı medya performansı, D.Ö.K.K'nin öncüsü LJÓS da Sónar+D’de yer aldı. Ljós (İzlandaca 'ışık'), Fuse tarafından ışık, mekan, ses ve hareket arasındaki derin bağlantıyı araştıran dijital ve performatif sanatlar alanında yürütülen araştırma ile süreklilik içinde tasarlandı. 

Matematiksel analiz yoluyla sesin fizikselliği ve hareket arasındaki bağlantıların araştırıldığı Justintonic by Gurur Gelen & Barış Büyükyıldırım & Erdal İnci ise etkinlikte yer alan ziyaretçilere unutulmaz dakikalar yaşattı. 

Sürdürülebilirlik odaklı ve ufuk açıcı panel serisi

Sónar+D Istanbul 2021 kapsamında gerçekleşen ilham verici panellerden biri de Studio Mercado’dan Tuna Mert Topuz ve Yağız Genç’in moderatörlüğünü üstlendiği ‘Sürdürülebilir Zihin’ oldu. Panelin katılımcıları arasında biyotasarımcı Ece Gözen, Ottan kurucusu Ayşe Yılmaz, dijital tasarımcı Hakan Yılmaz ve Onaranlar Kulübü’nden Ufuk Emin yer aldı.

Hem kendi camiasından hem de yeni gelen sanatçılara destek veren We Are Europe, sanatsal pratiklerin son yıllardaki dönüşümünü 3 Ekim’de Sónar+D’de gerçekleşen ‘Dönüşen Sanat Pratikleri’ panelinde inceledi. Moderatörlüğünü Antonia Folguera yapacağı panele, Ali Demirel, Cora Novoa, Lea Fabrikant, Olof van Winden ve Tarik Barri katılım sağladı.

Arts& Ecology Paneli

Sónar+D İstanbul 2021 kapsamında gerçekleşen bir diğer panel ise Arts& Ecology. Panelde Artivism ve sanatın iklim krizi başta olmak üzere ekolojinin komplex alt başlıkları hakkında nasıl farkındalık sağlayabileceğine odaklandı. Sanat aracısı Artsy platformunun küresel stratejik ortaklıklar yöneticisi Anlam Arslanoğlu de Coster panelini modere ederken, Heleen Blanken da ekolojiden beslendiği kendi eseriyle aynı ortamda bu panele katıldı. Çağdaş sanat geçmişinin yanında başarılı girişimci kimliğiyle de tanıdığımız Elif Boyner, projelerine ekolojik yaklaşımları nasıl entegre ettiğini anlattı ve bu başlığı sanat/toplum/kurum dengesi içinde irdeledi. Alper Derinboğaz, Geospaces projesini anlatarak mimarinin nerede durduğunu veya durması gerektiğini sorguladı. Sonar+D programında yer alan ve moderatörlüğünü Next Academy’de başkanlık ve akademisyenlik yapan Levent Erden’nin yaptığı 'Cripto Art & World Of Collectables' / ‘Kripto Sanat & Dijital Koleksiyon Dünyasi’ ve Artsists Survivors of Pandemic oldu.

 En Çok Okunanlar