f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png
28. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali için geri sayım başladı.

28. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali

6 B izlenme  
11.05.2017

Eşine az rastlanır bir doğa harikası olan Bandırma Kuşcenneti için Kuş Gölü’nün ayrı bir önemi bulunur. Kuş Gölü, Kuşcenneti’nin varlığı ve yaşaması için hayati bir önem taşır. Göl sularının alçalıp yükselmesi sonucu burada yerleşen kuşlar için, bir barınma ve beslenme ortamı oluşur.

1980 yılı sonrası Bandırma’da hızla gelişen sanayi, bölgede çevre kirliliğini gündeme getirdi. Bu olumsuz gelişmeden Kuş Gölü de payına düşeni fazlasıyla aldı. Göle akan derelere bırakılan sanayi atıkları zamanla gölde bir kirlenme yarattı. Bu kirlilik bölgedeki bütün doğal dengeyi bozdu. Varlığı büyük ölçüde bu doğal dengeye bağlı olan Kuşcenneti de, bozulan denge sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Bandırma Kuşcenneti ve Kuş Gölü’nün sorunları ve çözüm yollarını ortaya koymak amacıyla 1987 yılından bu yana Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali adıyla bir festival gerçekleştiriyor. Festival programında, kültür - sanatın seçkin etkinlikler, bilimsel toplantılar, düzeyli eğlence programları halkın izlenimine sunuyor.
 

Bugüne kadar gerçekleştirilen festival programında tüm bölge halkının da yoğun katılımıyla, ülkemizin sanatçı ve bilim adamları Bandırma’da konuk ediliyor ve uluslararası etkinliklerde kültür ve sanatın evrensel Bandırma’da coşkuyla karşılanmaktadır.
 
Etkinliklerin birkaçını sizzler için seçtik.
 
SERGİ AÇILIŞI:
BUBİ ‘’Kafesler’’
 
 

Bu yıl ki festival programında dünyanın pek çok yerinde çalışmalarını hayranlıkla izlenen tanınan Bubi,
‘’Kafesler’’ sergisi ile izleyici ile buluşuyor.
17 Mayıs Çarşamba, saat 18.30 – Belediye Kültür Sanat MerkeziKISA FİLM YARIŞMASI


 

 
 
28. Uluslararası Bandırma Kültür ve Turizm Festivali kapsamında gerçekleştirilen kısa film yarışması; festivalin çıkış noktası olan çevre korumacılığının geliştirilmesi, çevre kirliliğine karşı duyarlılığın arttırılması, Kuşcenneti ve Bandırma’nın tanıtımına katkı sağlanması, çok yönlü bir sanat olan sinema aracılığıyla toplumun bu konuda bilinçlenmesi amacıyla yapılıyor.
17 Mayıs, Barış Manço kültür Merkezi Melih Çınar Sergi Salonu

 

KİTAP İMZA – SÖYLEŞİ

 

 
Öykü ve roman yazarı İnci Aral, kitaplarında kadın ve erkeğin yıllardır süregelen sosyal sorumluluklarına değiniyor. Aral ile festival sürecinde bir kitap imza günü ve söyleşi düzenleniyor.
18 Mayıs, saat 18.00, Belediye Nikah SalonuTİYATRO
Anlatılan Senin Hikayendir


 


 
Cengiz Toraman yönetmenliğinde, Levent Üzümcü performansıyla gülerken ağlatan, ağlarken güldüren bir oyun ‘’Anlatılan Senin Hikayendir’’.
20 Mayıs Cumartesi, 20.30 - Barış Manço Kültür Merkezi


KONSER
MOR VE ÖTESİ
 
  

Bugüne kadar 15 albüm çıkaran, 2008 Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil ederek yarışmayı
7. sırada tamamlayan Türk alternatif rock müzik grubu olan Mor ve Ötesi konseri gerçekleşecek.
19 Mayıs Cuma, saat 21.30 – Cumhuriyet Meydanı
Devamı

Seçtiklerimiz