d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Baksı Müzesi | Bayburt

62 B izlenme  
31.10.2020

Ressam ve eğitimci Prof. Dr. Hüsamettin Koçan doğduğu köy olan Bayburt'a bağlı Bayraktar Köyü'nde çağdaş sanat ve geleneksel el sanatları yan yana sergileneceği bir müze kurdu. Temmuz ayında açıldı. Müzenin adı Baksı Müzesi.


Doğduğu Bayraktar Köyü'nün eski adı Baksı, Kırgız dilinde ''şaman'' anlamına geliyor.

Baksı Müzesi, Bayburt'un Bayraktar Köyü, Çayırlar Mevkii'nde, Çoruh Vadisi'ne hakim bir tepede, 20 dönümlük bir arazi üzerinde bulunuyor. 80 hanelik köyün Bayburt iline uzaklığı, 45km. Baksı Müzesi, tarihi İpek Yolu'nun geçtiği yerlerde, tarihsel ve doğal güzellikleriyle bilinen bir güzergahta yer alıyor. 13. yüzyılda Bayburt'u ziyaret ettiği bilinen Marco Polo'ya göre bu topraklar, dünyanın en güzel uğrak yerlerinden.

Bireysel bir düş olarak doğan ancak çok sayıda gönüllülün desteğiyle toplumsal bir projeye dönüşen Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi, tamamlanan ilk etabının açılışıyla sanatla, sanatçılarla ve bölge insanıyla buluşuyor. Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi, Türkiye'nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt'a ve müzeye kucağını açan Bayraktar Köyü'ne yaşam soluğunu sanatla yeniden kazandırmayı amaçlıyor.


Yerel el sanatlarının canlandığı; eski tezgâhların yeniden üretime geçtiği merkez, sanatı toplumla, sanatçıyı doğayla bütünleştirmeyi; sanatsal üretim ve sergilemenin yanı sıra kültür turizmini teşvik etmeyi ve bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı hedefliyor.


Yörenin folklorunun yaşatılması, geçim kaynağı olarak el sanatları üretiminin özendirilmesi ve bölgede yaşayanların ekonomik düzeylerinin yükseltilmesi yönünde öncü bir rol üstlenecek olan Merkez, önümüzdeki dönemde yerel katılımlı bir vakıf yapısına kavuşacak.


Şu günlerde kuruluşu tamamlanmak üzere olan Baksı Kültür Sanat Vakfı, aşamalı bir yönetim şeması uygulayarak tüm varlığını Bayraktar Köyü Muhtarlığı'na bırakacak, gelirleri yörenin yetenekli çocuklarının eğitiminde kullanılacak.

Devamı

Seçtiklerimiz