d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

244 B izlenme  
31.10.2020
İstanbul Arkeoloji Müzeleri

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul'un Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı'ndan Topkapı Sarayı'na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almaktadır. İsminin çoğul olarak kullanılmasının nedeni, idaresi altında Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi bulundurmasıdır.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri gezisi kapsamında müzenin muhteşem güzellikteki bahçesini ve bahçenin içinde yer alan üç ayrı binayı ziyaret etmek mümkündür.
Tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Ayrıca Türkiye'nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri, tarihin koridorlarında bir yolculuk yapmak ve uygarlıkların izini sürmek isteyen tüm ziyaretçileri ağırlamaktadır.

DEPREM GÜÇLENDİRME VE RESTORASYON ÇALIŞMALARI
 
Osmanlı’nın ve Türkiye’nin ilk müzesi olarak 1891 yılında ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey tarafından kurulan Arkeoloji Müzesi TÜRSAB- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından depreme karşı güçlendiriliyor ve restore ediliyor. Olası bir deprem anında ziyaretçilerin ve dünya çapındaki koleksiyonun korunması için duvar ve kolonlar çelik plakalar ile güçlendiriliyor, kat döşemeleri ise yüksek dayanımlı gergi çubuklar ile sağlamlaştırılıyor.

Restorasyon kapsamında altyapı sorunları çözülecek, yeni iklimlendirme, elektrik, güvenlik sistemleri uygulanacak ve müze çağdaş sergileme alanlarına kavuşacak. Dünyada müze binası olarak tasarlanan nadir binalardan biri olan Arkeoloji Müzesi zaman içinde oluşan ihtiyaçları ve eksiklikleri sebebi ile dünya çapındaki muadilleri The Metropolitan Museum, The British Museum veya Louvre ile yarışamaz hale geldi. Bu sebeple TÜRSAB 2009 yılından bu yana müzenin gelişimi için çalışıyor ve kültür turizmine katkıda bulunuyor. 

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz