5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

5 Dakika Özel - Balkan Naci İslimyeli

47 B izlenme  
3.11.2020

Ekavar tv olarak Balkan Naci İslimyeli'nin atölyesine konuk olduk.
Sanat hayatı,yorumları ve atölyesinden detaylarla ekavart tv'de...

Balkan Naci İslimyeli ( d. 1947 Adapazarı ) Türk ressam, öğretim üyesi.
1967 yılında şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan dönemin İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunun uygulamalı yetenek sınavını kazanarak girdiği resim bölümünde beş yıl resim eğitimi gördü.

Birincilikle mezun olduğu okula bir yıl sonra 1973 yılında asistan oldu. Asistanlığı döneminde kazandığı Avusturya Hükümetinin bursu ile litografi (taş baskı) eğitimi görmek üzere 1975 yılında Salzburga gitti. Yurda döndüğünde tez çalışmalarına devam eden sanatçı 1977de Görsel Sanatlar Öğesi Olarak Kurgu adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı.

Floransaya 1980 yılında bu kez İtalyan Hükümetinin bursuyla giderek; Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde iki yıl boyunca çalışmalar yaptı. 1982 yılında yurda döndü. Doktoraya eşdeğer olan sanatta yeterlilik diplomasını 1983 yılında alan sanatçı üç yıl sonra 1986da resim bölümünde doçent oldu.

1989 yılında New Yorka giderek çağdaş sanatlar üzerine çalışmalar yaptı. New York Üniversitesi Hagop Kevorkian Yakındoğu Merkezinin davetiyle 1990 yılında burada çalışmalarda bulunan İslimyeli, 1991de Fulbright bursuyla Güzel Sanatlar Fakültesinde çalışmalarını sürdürdü. Konuk sanatçı olarak davet edildiği ABD Hartford Trinity Koleji'nde çalıştı.

1996 yılında profesör oldu. Değişik ülkelerden aldığı davetlerle gittiği yerlerde kısa süreli çalışmalar yaptı. İslimyeli, eğitimciliğinin yanı sıra sanat kitapları, şiir ve öyküler yazmakta sinema ile de ilgilenmektedir. Şiir ve öyküleri Dost, Oluşum, Yazı, Gösteri, Argos, Kitaplık dergilerinde yayımlanmıştır. Marmara Üniversitesi’nde kendi adıyla resim atölyesi; yirminin üzerinde de yüksek lisans ve doktora tezi yöneten sanatçı, halen Işık Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz