98fbaeac-95fb-473a-9f15-e5c0eeb3dab4.jpeg

5 Dakika Özel - Haluk Akakçe

42 B izlenme  
20.12.2011
Ekavart.tv olarak dünyaca ünlü sıradışı sanatçımız Haluk Akakçe ile Nişantaşı'ndaki mobil atölyesinde çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Akakçe; sanat serüvenini, atölyesinde geçen günlerini ve yeni dönem çalışmalarını bizlerle paylaştı...


Video enstelasyonları, duvar resimleri, akrilik ile ahşap panel ve kâğıt üzerine çalısmalar yapan Akakçe, Bilkent Üniversitesi'ndeki iç mimarlık eğitiminin ardından Londra'daki Royal College of Art ve Amerika’daki The School of the Art Institute of Chicago 'daki MFA derecelerini birincilikle tamamladı. 1997'de ilk kisisel sergisini Chicago'da açmasının ardından sanat çalışmalarına Londra ve New York’ta devam etti.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde birçok sergi açan Akakçe’nin islerinin sergilendiği mekanlar arasında Whitney Museum of American Art(New York, 2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (New York, 2001) New Museum, (New York, 2002), Tate Britain (Londra, 2004) Chelsea Art Museum(New York, 2007), Thyssen- Bornemisza Art Contemporary, Kunsthaus Graz(Graz- Avusturya, 2008) ve İstanbul Modern Sanat Müzesi(İstanbul, 2009) bulunuyor.

Sanatçının katıldığı önemli bienal ve festivaller arasında; 2002’deki "Metropolitan Iconographies" 25. Sao Paulo Bienali, 2001’deki "Painting at the Edge of the World" Walker Art Center, Minneapolis ve Paolo Colombo küratörlüğündeki 6.Uluslararası İstanbul Bienali de yer alıyor.

Sanatçı Las Vegas valisinin davetiyle 2006 yılına damgasını vuran projesi “Sky is the Limit”i Fremont Caddesi’ndeki dünyanın en büyük LED ekranı olan Viva Vision’da gerçeklestirdi. Las Vegas'ta şehir merkezinde, dört blok boyunca devam eden, dev ekranlardan olusmus bir kubbe olarak nitelenebilecek bu isin ardından Akakçe, Louis Vuitton markası tarafından geçmiste pek çok değerli sanatçının davet edildiği Maison Louis VuittonChamps- Elysées’de video enstelasyonu sergiledi.


Devamı

Seçtiklerimiz