0c52e19d-efae-4515-a4ef-f90c93651a6b.jpg

Nezih Çavuşoğlu | 5 Dakika Özel

100 B izlenme  
31.10.2020
Nezih Çavuşoğlu ile Bodrum'daki atölyesinde…
Ağustos 2015
 
Nezih Çavuşoğlu 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise tahsilini İsviçre’de tamamladı. Resim sanatına olan merakı Ortaokul yıllarında başladı. 1976 yazında Paris’te pek çok ressamın atölyelerini ziyaret edip alışmalarına iştirak etti. Bunlardan biri İtalyan sanatçı Aldo Mondino’ydu. Yüksek öğrenim için gittiği ABD New England College’de Görsel Sanatlar ve Pazarlama Bölümlerinde lisans eğitimi gördü. Görsel Sanatlar Resim Bölümünde Farid Haddad, Marquerite Walsh ve büyük usta Tomie De Paola’nın talebesi oldu.
 
Tomie De Paola sanatçı üzerinde çok büyük bir etki bıraktı ve Renk teorisi konusunda uzmanlaşmasını sağladı. İsviçre ve Amerika’da pek çok karma sergilere katıldı.
 
1981 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan sanatçı aynı yıl Çağdaş Türk Resmini incelemeye ve koleksiyon oluşturmaya başladı. Çağdaş Türk resminin gelişmesine büyük katkıları olan sanatçı, 2007 yılında Galeri Baraz tarafından yayınlanan katalog da Türk Resim Sanatının Mesenleri (Patronları) arasında yer aldı.
 
Pazarlama, Reklam ve İletişim konularında Yönetim ve İcra Kurulu üyelikleri gibi üst düzey yöneticilik görevlerinin yanı sıra, sanat üretmeye ve sanatın her ortamında yer almaya devam etti.1998 yılında ADMAR Reklam Ajansı ile birlikte yaptığı bir TV reklam çalışması ile Reklamcılar Derneği KRİSTAL ELMA ödülüne layık görüldü. 2004 yılında RH+ Sanat Dergisinin düzenlediği “Yılın Genç Ressamı” yarışmasına jüri üyesi olarak davet edildi.2009 yılında İtalya’da düzenlenen online Celeste-Resim yarışmasında Informal soyut resim dalında “online” oylamada en yüksek oyu alan sanatçılar arasına katıldı.
 
ABD ve Türkiye'de pek çok özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı, yaratım gücünü beslendiği kaynakların zenginliğine,eserin sahip olduğu samimiyetin sanatsal yeterlilik ve düzen içerisinde aktarılmasına, kimliği belirleyen aksiyona yönelik tavra, eserin arkasındaki felsefi duruşa ve kişinin bizzat kendisinin; eserin gücünü ortaya koyacağına inanıyor ve bu bağlamda eserler üretmeye İstanbul ve 2007 yılında kurduğu Bodrum Atölyelerinde devam ediyor.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz