d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

''7 Kedi'' Doğanın Başyapıtı / Süha Derbent

31 B izlenme  
10.03.2021

EKAV/Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, Vahşi Doğa fotoğrafçısı Süha Derbentin, 20 yıl süren ve yeryüzünde yaşayan 38 kedi türü içinden, 7 büyük kediyi fotoğrafladığı çalışmalarını 7KEDİ / Doğanın Başyapıtı sergisi ile 21 Eylül  9 Ekim 2010 tarihleri arasında Ekavart Galleryde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi Vehbi Koç Vakfı sponsorluğunda ve Diagonalın baskıları ile gerçekleşmektedir. 7 büyük kediyi dünyanın farklı coğrafyalarında fotoğraflayan Süha Derbent, bu çalışmayı tamamlamak için Asya, Afrika ve Amerikada pek çok ülkeye uzanan yolculuklar yaptı. 29 adet büyük kedi fotoğraflarının yer aldığı sergide izleyici bu yolculukların ve kedilerin öyküsüne şahit olacak.

Yaşamının son 20 yılında vahşi doğada kedileri izleyen ve onları fotoğraflayan Süha Derbent diyor ki; Bu sergi pati izlerinin peşinde geçen yılların anlatısıdır. Kedilerin olduğu kadar bir yaşamın da öyküsüdür.

Kedilerle tanışabilmenin, onları anlayabilmenin, özenmenin, takdir etmenin, saygı duymanın, hayran olmanın eseridir. Kedileri anlamak için yola çıkıp, onları izledikçe; içine çekildiğim bir film, okudukça kendimi kaptırdığım bir roman haline gelen ve onlarla karşılaştıkça bir aşk hikayesine dönüşen etkileşimin kedilere övgüsü de denilebilir bu sergiye. Bir kediyi anlayabilmekti amaç. Oysa kedi olmak anlaşılmazlıkla eşanlamlıdır.

Kedi olmak tüm kediler kadar bağlantısız olmak demektir. Peki, mümkün müdür anlaşılmaz ve bağlantısız olanı anlayabilmek? İşte bu yüzden bir kediyi anlayabilmek sadece ne kadar kedi olduğunuzla bağlantılıdır. Onlar Leonardo da Vincinin dediği gibi Doğanın Başyapıtıdır. Ekavart Gallery, 21 Eylül 9 Ekim 2010 tarihleri arasında Süha Derbent 7Kedi / Doğanın Başyapıtı sergisiyle büyük kedilerin gizemli dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz