80'ler, 90'lar, 2000'ler - Mina Sanver

14 B izlenme  
14.01.2021

Çağdaş ve modern sanatın Nişantaşı’ndaki yeni adresi Galeri/Miz, şimdi de Minâ Sanver’in resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanver’in “80’ler, 90’lar, 2000’ler” isimli yeni sergisi,  yapıtlarında soyutluk ve somutluk kavramlarını kendi yaşantısından yola çıkarak işleyen ressamın, bu konuları ‘Geçen Zamanla 4 Dakika’ imgesi üzerinden ele aldığı eski ve son dönem işlerinden oluşuyor.

14 Mart – 14 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi Galeri/Miz’de görülebilecek.

 Sanatçı, yeni sergisi ile birlikte izleyicisinin eserlerde yansımasına, hayattaki soyutluk ve somutluk arasındaki gerçeklikte tekrar kendini sorgulamasına olanak tanıyor.

Ressam Minâ Sanver, Prof. Nurullah Berk atölyesinde temellendirdiği desenlerini örtecek renkleri titizlikle seçerek, oluşturduğu bu renk karışımlarını sabırla tuvale işler. Anlatımlarında sanat tarihinden, arkeoloji ve sanattan, çağdaş sanat akımlarından, müzikten, sinemadan yani sanatçının hayatına dahil ettiklerini minyatürler, ferman, halı ve çinilerimizdeki doğu el işçiliğinde işleyip yansıtmaktadır.

Bu sergide sanatçı “Geçen Zamanla 4 Dakika”, “Geçmişe Bakış”, “Geçici Portreler”, “Geçmiş Bugünde”,  “Büyükada’nın Rüzgarlı Bulutları”, “Dört Mevsim Pencereler” serilerinden eserlere yer vermiştir.

“Geçen Zamanla 4 Dakika” imgesi üzerinden yola çıkarak hazırladığı eserlerde hayatın her evresini sinema şeritleri içerisinde tekrar sorgulayarak izleyiciyi eserle bütünleştirirken, “Geçici Portreler” adlı serisindeki eserlerde ise kullandığı ayna kâğıt malzemesi ile gerçekte olduğundan farklı yansımalar oluşturup, izleyiciyle birebir diyalog kurmakta ve onu esere dahil etmektedir. Anlık yansımaların geçici portrelere dönüşeceği bu seride sanatçı izleyicisine esere ismini yazarak ve onun yerini değiştirerek müdahale etme olanağı tanıyor.

Sergi 14 Nisan 2012 tarihine kadar Galeri/Miz’de görülebilecek.

Devamı

Seçtiklerimiz