ABLUKA // BLOCKADE - Leyla Emadi

31 B izlenme  
3.02.2021

18 Mayıs 2011 – 18 Haziran 2011
ALANistanbul – II

Leyla Emadi ilk kişisel sergisi ABLUKA ile ALANistanbul’da. İranlı sanatçıkişisel geçmişi, deneyimleri ve ülkesindeki rejim değişimi sürecinin bellek izleri üzerinden yaşamakta olduğumuz toplumsal gidişata çağdaş sanat üzerinden yaklaşıyor.

Genç sanatçı büyük boyutlu tuvallerde resmi ideolojinin gerici ve militer unsurlar tarafından ele geçirilme sürecinin üretmiş olduğu şiddeti geçmişten günümüze bir uyarı gibi yansıtıyor. Emadi güncel siyasal, hukuksal ve toplumsal gelişmeleri, kendisinin ülkesi İran’da tanıklık etmiş olduğu değişimin benzeri olan bir sürece benzetiyor.


Sanatçı git gide etkinliğini arttırmakta olan bu gelişmeleri bir abluka olarak nitelendiriyor. Leyla Emadi tüm galeri mekanını kat eden ve ALANistanbul’da yerlerine uygun olarak üretilmiş tuvaller üzerine çalıştığı bir seri olarak ortaya çıkardığı ABLUKA sergisi ile sert siyasi ve toplumsal göndermeleri yalın bir estetik üretim ile birleştiriyor.


Emadi, pastel tonların hakim olduğu ve özel bir figür dilinin bu resim serisinde tekrarlı olarak kullanılması ile dramatik ve trajik unsurları yoğun bir kadınsı duyumsama ile iç içe sokuyor. Ortaya çıkan yoğun duygular yaratan ve yaşadığımız coğrafyada güncelliğini koruyan bir gerçekliğin sanatsal ifadesi niteliğinde. Sergi ALANistanbul-II galeri salonlarında 18 Mayıs 2011 – 18 Haziran 2011 tarihlerinde görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz