f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Ahmet Güneştekin-Yüzleşme-Antrepo 3

77 B izlenme  
10.12.2020

 Ahmet Güneştekin “Yüzleşme” ile Antrepo No 3’te…
“Sanat ve İnsan Antrepo No 3’te yüzleşiyor!”
 
6 Kasım-30 Aralık 2012

Ahmet Güneştekin, mitoloji ve sözlü kültürden beslenen çalışmalarıyla; dinler, savaşlar ve insanlık suçları gibi toplumsal olayları konu edindiği son dönem çalışmalarını uluslararası sergi dizisinin ilk ayağı olan “Yüzleşme” adlı sergisiyle İstanbul’dan başlatıyor.
 
“Yüzleşme”sergisi 06 Kasım – 30 Aralık 2012 tarihleri arasında, başta İstanbul Bienali olmak üzere bugüne kadar uluslararası birçok önemli projeye ev sahipliği yapmış olan4000 metrekarelik alana sahipAntrepo No 3’te gerçekleştirilerek Türkiye sanat tarihinde bu büyüklükte bir alanda yapılmış en büyük güncel kişisel sergi .
 
Proje kapsamında Ahmet Güneştekin’in“Yüzleşme”,“Kâbe’nin Bekçileri”,“Paradoks” ve“Kutsal Yüzleşme” serisinden anıtsal boyutlu son dönem çalışmaları ile “İnkâr”,“Bellek”, “Pervane” adlı video çalışmaları ilk defa izleyici ile buluşuyor. Bu yapıtlarla birlikte, çoğu özel koleksiyonlarda yer alan “Saf Adalet”, “Çağ Tufanı”, “Güneş’e Açılan Kapılar”, “Ölümsüzlük Kapısı”, “Cennet Kapısı”, “Truva Kapısı”, “Kâinatın Yedi Sırrı”, “Kaf Dağına Çıkan Sîmûrg” gibi anıtsal boyutlardaki eserleriyle “Âdem’in Kaburgaları”, “Saf Adalet” ve “Güneş Patlamaları” serisinden heykeller de yer alıyor.
Sergi kapsamında, Galeri Baraz, Galeri Artist, ArtCollection ve Mim Art&Antique gibi Türkiye sanat dünyasının saygın sanat kurumlarıyla da işbirliği yapılıyor. Bu bağlamda,Türkiye’de ilk defa dört galeri bir sanatçı için aynı projede ortak bir çalışma yürütmüş oluyor.
Ahmet Güneştekin’in uluslararası sergi dizisi, Türkiye’deki ilk ayağı olan “Yüzleşme”sergisiningerçekleştirilmesi sonrasında sırasıyla; 2013 Nisan’ında Erbil, Haziran’da Venedik Bienali süresince Venedik’te ve ardından da Berlin’de devam edecek. 2014 yılı içinde de Fransa’nın beş farklı bölgesindeki önemli müzelerde gerçekleştirilerek uluslararası yolculuğuna devam edecek. Bu sergilerle birlikte bu uluslararası sergi dizisi, Türkiye’ninçağdaş sanat alanında dünyaya açılan ilk ve en büyük projesi sıfatını da kazanmış olacak.
 
Ahmet Güneştekin’in Art Price’ın dünyanın önde gelen müzayede evleri ile dünyadaki 405.000 sanatçının güncel verilerine dayanarak oluşturduğu “Dünyadaki en değerli 500 sanatçı” listesinde 260. sırada bulunması da başta Türkiye olmak üzere ilgili birçok kişi ve kurum adına projenin uluslararası boyutunu daha da önemli kılıyor.
 
Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz