973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Angel | Karma Sergi | Saint Antoine Kilisesi

108 B izlenme  
31.10.2020

Angel

18 Aralık 2019 – 10 Ocak 2020

Saint Antoine Kilisesi

 

İstanbul’un tarihi Saint Antoine Kilisesi kapılarını ilk kez bir çağdaş sanat sergisi için açıyor. Türkiye ve dünyadan, genç ve usta sanatçıları bir araya getiren serginin proje yönetimini ve küratörlüğünü, tarihi mekanlarla çağdaş sanatı bir araya getiren çalışmalarıyla tanınan Ayşe Pınar Akalın üstleniyor. 

Angel’de Türk resim sanatının duayeni ve Narmanlı Müze-Ev’in kurucusu Bilge Alkor, Ergin İnan, Mehmet Sinan Kuran, Pınar Yoldaş, ünlü İtalyan ressam Luca Pignatelli’nin yanı sıra, Türk sanatıyla yakından ilgilenen mimar ve ressam Lithian Ricci, müzikal performansları ve ses heykelleriyle tanınan multimedya sanatçısı Yuval Avital, el nakışı dokumalarıyla ünlü Güney Afrikalı sanatçı Kimathi Mafafo, dünyayı gezen arazi enstelasyonlarıyla meşhur İranlı genç sanatçı Shirin Abedinirad ve yedi senedir İstanbul’da yaşayan ve çalışan İranlı sanatçı Mehrnoush Esmaeilpour da melek teması etrafında bir araya geliyor. Karma sergide, sanatla teknolojiyi ustalıkla birleştiren ve robotik medya enstelasyonlarıyla tanınan Güvenç Özel de yer alıyor. 

Üç monoteist dinin ortak kabul ettiği melek kavramı, mitolojiden yeni çağ düşünce akımlarına kadar güncelliğini korumaktadır. Sanat tarihinde en çok işlenen konulardan biri olan melekler, mitoloji, metafizik, psikoloji ve insanın içindeki dualiteden yola çıkarak, Ayşe Pınar Akalın küratörlüğünde yeniden yorumlanıyor. Serginin sanat tarihi referansında aynı zamanda öğretim görevlisi olan Sinan Polvan imzası yer alıyor. 

“Angel” 10 Ocak 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 


Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin