d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Antik A.Ş. 275. Müzayede

117 B izlenme  
10.12.2020

 “VAZO YERLEŞTİREN KIZ” TABLOSU
ANTİK A.Ş. MÜZAYEDESİNDE

16 Aralık 2012 Pazar
 
Türkiye’nin lider müzayede şirketi Antik A.Ş. Müzayede evi klasik Türk resminin en değerli sanatçılarının yer aldığı 275. Müzayedesini gerçekleştiriyor. 16 Aralık Pazar günü İstanbul Swissotel’de gerçekleşecek müzayedede Osman Hamdi Bey, Süleyman Seyyid, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Nazmi Ziya ve Hikmet Onat’a ait başyapıt tablolar ile değerli Osmanlı eserleri satışa sunuluyor.

Müzayedenin en heyecan verici tablosu ilk kez satışa sunulan Osman Hamdi Bey’in “Vazo yerleştiren kız” konulu eseri. 1883 tarihli tuval üzerine yağlıboya tablo Türk resim sanatının en önemli ikon çalışmalarından biri olarak gösteriliyor. Müzayedede ayrıca Türk resim sanatının usta isimlerinden Süleyman Seyyid’in “Çilekler” konulu natürmort, Halil Paşa’nın “Manolyalar” tablosu, İbrahim Çallı’nın natürmort, nü ve peyzaj olarak farklı dönemlerinden çok önemli çalışmaları ile Hikmet Onat’ın 3 adet İstanbul konulu eseri yer alıyor.

Dünyaca ünlü oryantalist ressamların İstanbul konulu çalışmaları da müzayedede satışa sunulan eserler arasında, Alberto Pasini imzalı “İstanbul’da Pazar Yeri” konulu şaheser, Rudolf Ernst’in “Hamamdan ayrılış” konulu yağlıboya eseri, Herman Corrodi’den “Galata Köprüsü”, Osmanlı Saray ressamı Fausto Zonaro’nun “Ayaspaşa” konulu eserleri müzayedede yer alan oryantalist tablolar arasında yer alıyor. 

Müzayedenin önemli bir kısmı hat sanatı eserlerinden oluşuyor. Yakut-ı Mustasımi, Hafız Osman, Hasan Rıza, Kazasker Mustafa İzzet, Sami Efendi, Hamid Aytaç gibi Türk Hat sanatına yön vermiş değerli hattatların Hilye-i şerife, levha ve murakkalarından oluşuyor.

Osmanlı dönemi antikaların yer aldığı müzayede de Tombaklar, Tuğralı gümüşler, Edirnekari mobilyalar, bohem ve Beykoz camları koleksiyoncuları heyecanlandıracak eserler arasında yer alıyor. Turgay Artam tarafından yönetilecek olan 275. müzayededeki eserler 15 Aralık tarihine kadar Antik Palace’da görülebilir. 

Müzik: Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz