d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Antik A.Ş.-276.Müzayede-Çağdaş Sanat Eserleri

210 B izlenme  
7.11.2020
Artam Antik A.Ş
276.Müzayede
Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi
24 Mart 2013

Lider müzayede şirketi Antik A.Ş. 24 Mart 2013 Pazar günü swissotel’de gerçekleştireceği “Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi” ile başyapıt eserleri sanatseverlerle buluşturuyor.
Türkiye’nin en değerli çağdaş sanatçılarının yer aldığı müzayedede Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Mübin Orhon, Fahrel Nisa Zeid, Nejad Melih Devrim, Ferruh Başağa, Adnan Çoker ve Orhan Peker gibi önde gelen sanatçılarımızın değerli eserleri satışa sunuluyor.
Müzayedenin başyapıtı 2012 yılında Antik A.Ş. müzayedesinde 2.8 milyon liraya satılan “En-el Hak” tablosu ile çağdaş Türk sanatı müzayede rekorunu kıran usta sanatçı Erol Akyavaş’a ait görkemli bir eser. “KABE” konulu,  268 x 260 cm ebatlarındaki tablo 1982 tarihli ve tuval üzerine yağlıboya. Erol Akyavaş’ın tüm dönemlerinin izlerini taşıyan dengeli kompozisyonu ile görenleri hayran bıraktıran eser 750,000 TL açılış fiyatı ile müzayedeye çıkacak.  Farklı coğrafyalardan geçişler, geometrik ve soyut imgelerin uyum içinde tuvale yayılarak Kabe’nin etrafında toplandığı kompozisyon sanatçının en değerli eserleri arasında gösteriliyor. Müzayedede ayrıca Erol Akyavaş’ın “Green Echo” ve “Zaman her şeyi siler” isimli çok özel eserleri yer alıyor.
Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Türk soyut resminin Paris’deki en önemli temsilcilerinden Mübin Orhon’un 1963 tarihli soyut çalışması 550,000 TL ile satışa çıkıyor. Nejad Melih Devrim’in 1955 tarihli çok özel bir eseri, Fahrel Nisa Zeid’in  “Londra” serisinden görkemli bir tuval çalışma, Ferruh Başağa’dan “İspanya’da Şenlik” konulu 250 x 200 cm ebatlarında bir şaheser 500,000 TL ile satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor. Adnan Çoker retrospektif niteliğinde bir seçki ile müzayedede yer alırken, Abdurrahman Öztoprak ve Komet imzalı aykırı eserlerde satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor.
 Burhan Doğançay’ın müzelerde yer alan “Kapılar” serisi, “Duvarlar”, “Koniler” ve az rastlanan çifte gerçeklik eserlerinden oluşan 7 eseri satışa sunuluyor. Orhan Peker de müzayedede “Atbaşı” ve “Keçi” konulu 7 önemli eseri ile yer alıyor. Değerli sanatçılarımızdan Avni Arbaş’ın “Kuva-i Milliye” Serisinden “Atları”  ve Abidin Dino’nun soyut tuvalleri de Müzayedede satışa sunulacak eserler arasında. Kemal Önsoy’un görkemli tuvalleri ve Mehmet Güleryüz’ün ustalığını sergilediği eserlerin yanı sıra İhsan Cemal Karaburçak, Ferit İşcan, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi değerli sanatçıların da eserleri koleksiyoncuların beğenisine sunuluyor.
ANDY WARHOL’dan Liz ve Mick Jagger
Pop sanatın dünyaca ünlü ismi Andy Warhol imzalı 3 eser Türkiye’de ilk kez müzayedeye çıkıyor. Warhol’un ünlü eseri Liz Taylor konulu özgün baskısının fiyatı 100,000 – 150,000 TL ile müzayedede yer alıyor. Rolling Stones’un yıldızı Mick Jagger’ın Andy Warhol tarafından yapılan portresi hem Jagger hem de Warhol tarafından ayrı ayrı imzalanmış, sıradışı eser 75,000- 100,000 TL ile müzayedede satışa sunulacak. Müzayedede ayrıca Damien Hirst, Robert Combas ve Mark Kostabi gibi uluslar arası isimlerine eserleri de yer alıyor. Türk güncel sanatının öne çıkan isimlerinden Azade Köker, Ahmet Elhan, Ansen, Kezban Arca Batıbeki, Ekrem Yalçındağ, Yaşam Şaşmazer ve Ardan Özmenoğlu gibi önemli sanatçıların aykırı eserleri müzayedede ilk kez satışa sunlan eserler arasında.
 
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz