d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

298. Müzayede | Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri | Artam Antik A.Ş.

290 B izlenme  
4.11.2020
298. Müzayede
Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri Müzayedesi
23 ARALIK 2017
Artam Antik A.Ş.
 
Antik A.Ş. 23 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’da Antik Palace'da gerçekleştireceği “Değerli Tablolar ve Osmanlı Eserleri” müzayedesi ile koleksiyonculara görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Halil Paşa’nın “İstanbul Üçlemesi” adlı başyapıt çalışmasının yer aldığı müzayedede yaklaşık 200 eser satışa sunulacak.
Turgay Artam yönetiminde gerçekleşecek müzayedede özel koleksiyonlardan bir araya getirilen Çağdaş ve Klasik tablolardan antikalara geniş bir yelpaze satışa sunuluyor. Artam “Bu değerli tabloların satışa çıkması koleksiyoncular ve özel müzeler için büyük önem taşıyor. Eserleri çok nadir bulunabilen usta sanatçılarımızın tablolarına sahip olabilmek büyük bir ayrıcalık, tüm sanatseverleri bu önemli eserleri görmek için müzayede tarihine kadar Antik Palace’a bekliyoruz.”
298. müzayede içerdiği eserler nedeni ile ayrıcalıklı bir koleksiyon oluşturuyor. 20. yy Türk resim sanatının usta sanatçılarının eserleri biraya geldi. 1900 – 2015 arasını kapsayan bir yelpaze ile Türk resim sanatının tarihine ışık tutuyor..
Halil Paşa’nın “İstanbul Üçlemesi” konulu başyapıtı eski İstanbul yaşantısını günümüze yansıtan bir eser. Sanatçının evinin bahçesinden betimlediği üç farklı İstanbul yorumunu bir araya getiren triptik eser 1.5 milyon TL açılış fiyatı ile satışa sunuluyor. Klasik Türk resminin ustaları Şevket Dağ, İbrahim Çallı, Hoca Ali Rıza, Nazmi Ziya, Hikmet Onat gibi birçok usta sanatçı önemli eserleri ile müzayedede yer alırken Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Turan Erol, Ferruh Başağa, Nuri İyem gibi Çağdaş sanatın en değerli sanatçılarının çalışmaları da satışa sunuluyor.
Müzayedede Şevket Dağ’ın “Boğaziçi” ve “Han” yapıtları yer alıyor.. Hoca Ali Rıza’nın Kırmızı Ev konulu çalışmaları, İbrahim Çallı’nın “Mevlevihane” ve “Topkapı” konulu eserleri, Hikmet Onat’ın “interior” ve “Paşabahçe”” sırtlarını resmettiği tablosu, Sami Yetik’in “Peyzaj” çalışmaları yer alıyor.
Müzayedede Çağdaş Türk resminin usta sanatçıları için özel bir bölüm hazırlanmış. Turan Erol’un “İstanbul” konulu görkemli tuval çalışması, Burhan Doğançay’ın “Kurdeleler” serisi ve Erol Akyavaş’ın “Kafalar” konulu eseri, Avni Arbaş “Atatürk”, Cevat Dereli’nin önemli tuval çalışmaları ile Ali Çelebi’nin “Ayasofya” konulu eseri de müzayedede yer alıyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Adnan Varınca, Cevat Dereli, Alev Ebuzziya, Gülsün Karamustafa, Füreya Koral, Aliye Berger, Neşe Erdok, Kemal Önsoy, Güngör Taner, Şadan Bezeyiş eserleri yer alıyor.
Sadrazam Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın koleksiyonundan günümüze ulaşmış değerli tombak eserler ile hat sanatının en önemli hattatlarından çalışmalar yer alıyor. Antikalar, Osmanlı Eserleri, Avrupa Porselenleri 23 Aralık Cumartesi günü Antik Palace’da gerçekleşecek müzayedede satışa sunulacak.
Müzayedede yer alan eserler 15 - 23 Aralık 2017 tarihleri arasında Antik Palace’da görülebilir.
 
Süleyman Seba Cad. Talimyeri sok. No:2 Maçka adresinden katalog temin edebilir veya www.artam.com internet sitesinden online kataloglara ulaşabilir, (0212) 236 24 60 numaralı telefondan müzayede hakkında bilgi alabilirsiniz.
Fotoğraf: Halil Paşa’nın “İstanbul Üçlemesi” tuval üzerine yağlıboya, imzalı, Eski Türkçe İmzalı, 1915 tarihli 120x100 cm.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz