d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Artbrut / Akıl Oyunları

23 B izlenme  
3.12.2020

Avusturya Kültür Ofisi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile 26.03. – 27.04.2009 tarihleri arasında; Art Brut – Akıl Oyunları sergisi Acıbadem Kampusu’nda açıldı. Serginin ana teması Avusturya’da yer alan “Art Brut sanatı ve sanatçıları ve toplum dışı kalmış insanların sanatıdır. Sergide Avusturya’da, ünlü atölyelerde çalışan sanatçıların eserleri de yer almaktadır.

60’lı yıllarda psikiyatr Leo Navratil’in kendi hastaları arasında sanatsal yetenekler keşfetmesiyle Gugging’de başlayan ve tüm Avusturya’ya yayılan bu akım, Avusturya çapında psiko sosyal kurumlarda tedavi gören hastaların profesyonel gözetim altında sanatsal çalışmalar yaratabileceklerini ve sanatın ruh sağlığını olumlu yönde etkileyen yanı olduğunu ortaya koymuştur. Bu amaçla, hastaların çalışabileceği atölyeler açılmıştır. Bu atölyede üreten hastaların birçoğu sergi, katalog ve ödüller sayesinde ünlü olmuşlar, isimleri toplumda duyulmuştur.

Fransız sanatçı Jean Dubuffet; bu tür sanata “Art Brut” ismini vermiştir. Saf ve hilesiz, günümüzde toplum tarafından dışlanmış insanların yarattığı bu eserler başlı başına bir ekol olarak kabul görmekte ve modern sanat çevrelerinde de büyük bir ilgi ile izlenmektedir. MÜGSF Acıbadem Kampusu’nda ilginç bir sergiye daha ev sahipliği yaparak, yeni bir ekolü tanıtmaktadır.

Devamı

Seçtiklerimiz