f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

JP Morgan Chase Koleksiyonundan Çağdaş Eserler

21 B izlenme  
25.11.2020

JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu, dünyadaki en eski ve geniş kapsamlı kurumsal sanat koleksiyonlarından biri olma özelliğini taşıyor. Koleksiyon, 1959 yılında The Chase Manhattan Bankin o döndemdeki başkanı David Rockefeller’ın kurumun sanat programını oluşturması ve kurumsal sanat koleksiyonerliği alanında öncülük etmesi sonucunda hayata geçirildi.

Sanat eserlerinin yeni binaların mimarisiyle bütünleştirilmesi ve bilinçli alımların gerçekleştirilmesiyle birlikte kurumsal koleksiyonların öncüsü haline gelen bu oluşum, aynı zamanda diğer şirketler için dünya çapında bir örnek de oluşturdu.

O dönemde, şirketin koleksiyonuna yön veren Chase Sanat Komitesinde Alfred Barr ve Dorothy Miller (The Museum of Modern Art); James Johnson Sweeney (Solomon R. Guggenheim Museum); Robert Hale (The Metropolitan Museum of Art); Perry Rathbone, (Museum of Fine Arts, Boston) ve Gordon Bunshaft (SOM) gibi isimler yer almaktaydı.

Tanınmış müze yöneticileri ve küratörlerden oluşan bu efsanevi ekip, şirket koleksiyonunun satınalım, sergileme, eğitim ve sanat hamiliği alanlarındaki duruşunu sistemli bir yaklaşımla geliştirmekle kalmayıp, koleksiyonun yirminci yüzyıl ortasında Amerikan modern sanat müzeleri ile aynı doğrultuda ilerlemesini de sağladı.

Collected Visions, bu seçkin koleksiyonun ilk kez modern ve çağdaş sanat bağlamında değerlendirilerek uluslararası bir izleyici kitlesine sunulmasını öngörmektedir. Küratörlüğünü Sanat Koleksiyonunun yöntecisi Lisa K. Erfin yaptığı sergi, 20. yüzyılın pek çok önde gelen sanatçısının yanı sıra koleksiyona son yıllarda katılmış 21. yüzyıl sanatçılarına ait 70 eserden oluşuyor.

Söz konusu sanatçılar arasında yer alan bazı isimler: Jean-Michel Basquiat, Joseph Beuys, Jean Dubuffet, Keith Haring, Jasper Johns, Donald Judd, Jeff Koons, Bruce Nauman, Cindy Sherman, Andy Warhol.

Devamı

Seçtiklerimiz