Aslı Arslanbek | Gölgeyle Buluşma | Akademililer Sanat Merkezi

84 B izlenme  
31.10.2020

Aslı Arslanbek

Gölgeyle Buluşma

21 Mart – 20 Nisan 2019

Akademililer Sanat Merkezi

Akademililer Sanat Merkezi, ressam Aslı Arslanbek’in ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kişiliğin öteki tarafı olan gölgeye yönelik korku ve yadsıma eğilimine dirençle ortaya çıkan ifade ihtiyacı ve uzlaşma arzusu Aslı’nın resimlerinin üretim sürecine ışık tutuyor. Sanatçı, kendi gölgesinin izini sürmek adına, başkalarının suretlerine bakma yolculuğuna çıkıyor. Resmedilen karakterlerin birbirilerinden kopuk temsilleri, ifadenin yanıtlayamadığı yerlerde yerini apatiye bırakıyor. Bu sergi, Aslı’nın 2015-2019 yılları arasında ürettiği işlerinde cevap aradığı şu sorunun temsili olarak okunabilir; “Gölgeyle yüzleşmek, var olmanın gerekliliği olduğunda, yaratıcılığın karamsar tarafıyla nasıl barışılır?”

Mehmet Ergüven’in ifade ettiği şekilde Aslı Arslanbek, ilgi alanı resim ile psikoloji arasında salınan sanatçı kimliğiyle, daha çok bir portre ressamıdır ilk elde, ama portrenin baş ve yüz olarak ikiye ayrıldığını unutmama kaydıyla elbette. Ancak, tam da bu sınırlamanın izleyicide yol açtığı duraksama, yorumun kışkırtıcı itici gücü olarak, sözü edilen resimler ile diyalog arayışına sağlam bir zemin hazırlar.

Aslı Arslanbek’in “Gölgeyle Buluşma / Encountering the Shadow” isimli ilk kişisel sergisi 21 Mart – 20 Nisan 2019 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz