d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Atilla Atala-Caz İkonları-Galeri FE

114 B izlenme  
10.11.2020
Atilla Atala
"Caz İkonları"i
28 Kasım – 22 Aralık 2013
Galeri FE
 
Galeri FE’de açılışı 28 Kasım‘da caz müziği dinletisi eşliğinde yapılmış olan 
 Atilla Atala’nın kişisel sergisi “CAZ iKONLARI” başlığını taşıyor.                                                
DGSA-UESYO’dan mezun olan sanatçı, resim, iç mimarlık ve  grafik tasarım çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir .Bunun yanında karikatür ve fotoğraf sanatıyla ilgili çalışmalarıyla da sergilere katılmaktadır.
Kendisi, bu sergisinde “CAZ ; Kutsanan bireyselliğin kusursuz kollektivizmi” söylemiyle caz sanatçılarını, Bizans ikonalarından esinlenerek yorumluyor. İkonalardaki tasvirler üzerinden tanrıya yöneltilen saygı,  caz sanatçılarının portreleri aracılığıyla  solo performansların getirdiği “bireysellik” ve ortak çalışlardaki “birliktelik” göz önüne alınarak caz müziğine yöneltiliyor.
 
İkona ile onunla iletişim kuran arasındaki yoğun duygusal diyalog, tualdeki caz sanatçısıyla kurulması hedefleniyor. İkonaların plastiğindeki yüzeysellik bu resimlerde siyah fon üzerindeki beyaz renkli düz geometrik alanlarla veriliyor. Siyah fon, cazın köklerindeki hüzne ve zor yaşam şartlarına gönderme yapıyor.
 
Solo çalışlarında bireysellikleriyle öne çıkan caz sanatçılarının, kollektif icraları sırasındaki müzikal ahenk ve kusursuz uyum, tualde yer alan enstrümanlardaki gökkuşağı renkleriyle ifadesini buluyor. Müzikteki armoniyi çağrıştıran bu gökkuşağı renkleri, ikonalardaki yaldızlı fonla özdeşleşiyor.
 
“CAZ iKONLARI” temalı sergi 28 Kasım – 22 Aralık 2013 tarihleri arasında Pazar ve Pazartesi günleri dışında her gün saat 11.00 ile 18.00 arası Galeri FE’de izlenebilir.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz