f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Mustafa Pilevneli | ‘’Maviler, Düşler’’ | Galeri FE

129 B izlenme  
1.09.2023

Mustafa Pilevneli

‘’Maviler, Düşler’’

5 Mart - 2 Nisan 2022

Galeri FE

 

Galeri FE, Çağdaş Türk Resim sanatının en önemli sanatçılarından biri olan Prof. Mustafa Pilevneli’nin dünden bugüne sanat hayatını mercek altına aldığı solo sergisi Maviler, Düşler’i 5 Mart tarihinde izleyiciyle buluşturuyor.

Bedri Rahmi anılarıyla süslü mavi yolculuklarıyla, İstanbul kıyıları; özellikle doğduğu günden beri hiç kopmadığı Fenerbahçe konulu çalışmalarının yer aldığı bu sergide; 60’lı ve 70’li yıllarda yaptığı Tanrıçalar dönemi resimlerinin yeniden üretimleri de detaylı olarak ilk defa izleyiciyle buluşuyor.

Özgün baskı,  seramik, çeşitli malzeme ve tekniği pratik bir yetkinlik düzeyine ulaştırarak, çalışmalarıyla kurduğu görkemli imaj dünyasında suluboyanın akıcı ve saydam özelliğini akriliğe taşımış, bu sayede de geniş tuşlar ve duyarlı lekeler aracılığıyla doğanın yaşanmışlıklarını, büyüleyiciliğini, mavinin derinliklerini ve düşlerinden yansıyanları daima ustalıkla tuvale aktarmıştır.

Galeri FE’nin uzun yıllardır temsil etmekten gurur duyduğu Mustafa Pilevneli’nin, Sanat Tarihçi Ömer Faruk Şerifoğlu ve Galeri FE işbirliği ile hazırlanan, Pilevneli’nin sanat yaşamına dair detayların ve anılarının yer aldığı ikinci kitabı da bu sergi kapsamında izleyiciyle buluşacaktır.

5 Mart’ta açılacak olan sergi 2 Nisan tarihine kadar Pazar ve Pazartesi günleri hariç, 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz