973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Ayşegül Dinçkök | Derin Tutku Air | Ali Hakan Aykan Kültür Merkezi

85 B izlenme  
4.11.2020
Ayşegül Dinçkök
Derin Tutku Air
10-25 Ağustos 2016
Bodrum, Ali Hakan Aykan Kültür Merkezi, Trafo
 
Ayşegül Dinçkök’ün ikinci sualtı sergisi Derin Tutku Air* Bodrum Ali Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde (Trafo) açıldı.

 
Her karede gezegenin sahip olduğu şaşırtıcı güzelliğin aslında ne kadar kırılgan olabildiği vurgulanıyor; küresel ısınma, insan kullanımı ve avcılık baskısı yüzünden deniz canlılarının kitlesel olarak yok olmaya mahkûm edildiği anlatılmaya çalışılıyor.
Dinçkök, bu sergisinde tüm insanları bakmaya değil görmeye ve farkında olmaya davet ediyor. Tüm bu nedenlerden Ayşegül Dinçkök, farkındalık bilincini yaratmak üzere çıktığı bu yolda çevre bilincini arttırmak ve dünya denizlerinin dolayısıyla denizlerimizin her geçen gün nasıl tahrip edildiğini vurgulamak arzusu ile Derin Tutku Air* Sergisini Türkiye’nin çeşitli şehirlerine taşımaktadır.
Derin Tutku Air* sergisinin katkılarından dolayı Akdeniz Koruma Derneği’nin “Koruculuk Projesi’ ile balıkçılık alanında önemli bir gelişme sağlanmıştır. Gökova’da balık miktarında 7 kat artış görülmüştür.
 
Dinçkök bu sergisinde de eş zamanlı çıkardığı sualtı fotoğraflarından oluşan kitabının satışından elde edilen geliri Akdeniz Koruma Derneği’nin ‘Deniz Koruculuğu’ projesine bağışladı. Bu proje, Gökova Körfezi’nde, yerel balıkçıların korucu olarak görev aldığı, balıkçılığa kapalı deniz koruma alanlarının korunmasını sağlamaktadır. Bu sayede Türkiye de koruma altında olan bu alanlar çoğalmakta ve kaybolmaya yüz tutmuş olan balıklarımız ortalama 7 kat artış göstererek balıkçılık sektörüne canlılık getirmektedir.
 
Ayşegül Dinçkök Hakkında:
Lisanslı yüzücü olan Ayşegül Dinçkök 2010 yılında başladığı dalma sporuyla birlikte sualtını görüntüleyerek derinlerin heyecanını geniş kitlelerle paylaşmıştır. İlk sualtı fotoğraf sergisi “Derin Tutku”yu 2012 yılında yapan Dinçkök ikinci sergisi ‘Derin Tutku Air’ı fotoğraf severlerle buluşturuyor.
 
*Air Endonezya dilinde “ Su” anlamına gelmektedir.
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin