Ayşegül Dinçkök | Derin Tutku Air | Tophane-i Amire

106 B izlenme  
7.11.2020
Ayşegül Dinçkök
Derin Tutku Air
4 Aralık - 31 Aralık 2014
Tophane - i Amire

 
Ayşegül Dinçkök’ün Endonezya’nın Batı Papua bölgesindeki Raja Ampat ve güney Sulawesi bölgesinde çekmiş olduğu sualtı fotoğraflarından oluşan ikinci sergisi ‘Derin Tutku Air’ 4 Aralık Perşembe günü MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe Binası’nda açıldı. Sergi 31 Aralık tarihine kadar devam edecek. 
 
“Mercan Üçgeni” denilen eşsiz sualtı dünyasını bu kez soyut bir gözle yorumlayan Dinçkök, bu sergisinde tüm insanları bakmaya değil görmeye ve farkında olmaya davet ediyor. 
 
Her karede gezegenin sahip olduğu şaşırtıcı güzelliğin aslında ne kadar kırılgan olabildiği vurgulanıyor; küresel ısınma, insan kullanımı ve avcılık baskısı yüzünden deniz canlılarının kitlesel olarak yok olmaya mahkûm edildiği anlatılmaya çalışılıyor.
 
Tüm bu nedenlerden Ayşegül Dinçkök farkındalık bilincini yaratmak üzere çıktığı bu yolda  
çevre bilincini arttırmak ve dünya denizlerinin dolayısıyla denizlerimizin her geçen gün nasıl tahrip edildiğini vurgulamak istemektedir. 
 
 
DERİN TUTKU YOLCULUĞUNA FARKINDALIK PROJESİ İLE DEVAM EDİYOR
 
Dinçkök bu sergisinde de yine bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak sergi ile eş zamanlı çıkaracağı sualtı fotoğraflarından oluşacak kitabının satışından elde edilecek geliri Akdeniz Koruma Derneği’nin ‘Deniz Koruculuğu’ projesine bağışlayacak. Bu proje; Gökova Körfezi’nde yerel balıkçıların korucu olarak görev aldığı balıkçılığa kapalı deniz koruma alanlarının korunmasını sağlamaktadır.
 
Sergiyi ziyaret edenleri bir de sürpriz bekliyor. Sergi girişinde deniz altında geziliyormuş hissini yaratmak adına bir tünel ve devamında Ayşegül Dinçkök’ün sualtı görüntülerinden oluşan sis perdesi tasarlandı. Bu tünelin tasarımını mimar Deniz Manisalı Leba ve Salih Küçüktuna; sis perdesi tasarımını ışık tasarımcısı Refik Anadol üstlendi. Serginin küratörlüğünü ise Mehmet Turgut yürütüyor.
 
Ayşegül Dinçkök Hakkında:
 
Lisanslı yüzücü olan Ayşegül Dinçkök 2010 yılında başladığı dalma sporuyla birlikte sualtını görüntüleyerek derinlerin heyecanını geniş kitlelerle paylaşmıştır. İlk sualtı fotoğraf sergisi “Derin Tutku”yu 2012 yılında yapan Dinçkök ikinci sergisi ‘Derin Tutku Air’i fotoğraf severlerle buluşturuyor. 
 
*Air Endonezya dilinde “ Su” anlamına gelmektedir.
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz