d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Bahia Shehab | Çiçek Günlükleri | Zilberman Projects–Istanbul

109 B izlenme  
5.11.2020
Bahia Shehab
Çiçek Günlükleri
9 Mayıs 2017 – 17 Haziran 2017
Zilberman Projects–Istanbul

Zilberman Gallery proje alanı Zilberman Projects–Istanbul, Bahia Shehab’ın Çiçek Günlükleri isimli proje sergisine 9 Mayıs – 17 Haziran 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak olmaktan mutluluk duyuyor.

Çiçek Günlükleri, Bahia Shehab’ın çiçeklerle olan uzun soluklu ilişkisini belgeliyor. Shehab, 2011 ilkbaharında sol dizini kırdığında, Beyrut’ta yaşayan annesi ona bakmak için Kahire’ye geldi. Annesinin her sabah bahçeden topladığı çiçekler ile hazırlayıp Shehab’ın yatağının yanına yerleştirdiği buketler, sanatçıda birkaç yıldır takıntılı bir şekilde devam eden bir çiçek belgeleme alışkanlığını tetikledi.

Shehab, kim olduğu ve çevresi ile nasıl ilişki kurduğunu anlaması için çiçeklerin en az yaşamındaki kadınlar kadar önemli olduğunu bu sayede fark etti. Çiçeklere ve onların temsil ettiklerine önem veren bir ailede büyüyen sanatçının hayatında nargileler, elbise yakaları, bastonlar ve yatak başuçları hep çiçekler ile bezeliydi. Özel mevsimsel yemeklere çiçekler katılıyor veya kışın çayını içmek üzere çiçekler kurutuluyordu. Bu çiçekler Shehab’ın dünyayı algıladığı ekranlar hâline geldi.

Ekran olarak çiçek düşüncesi sanatçıya doğadan esinlenen motiflerle binaların cephelerini süsleyen “maşrabiye”leri hatırlattı. Bu paneller, ev sakinlerinin dışarıdan görülmeden dış dünyayı izlemesine olanak sağlıyordu. Onları sokaktaki gözetleyenlerden korurken, bizzat kendilerine gözetleyen olma şansını veriyordu. İçeriye havanın ve güneşin girmesini mümkün kılıyor, oda içinde hareket eden gölgeler aracılığıyla günün saatini görünür hâle getiriyordu.

Çiçek Günlükleri ile farklı kadın nesilleri arasındaki güçlü ilişkiye, canlıların geçiciliğine ve ekranların algıyı şekillendirişine vurgu yapan Shehab sergi için kendi “maşrabiye”lerini tasarladı. Pleksiglas ekranlar, video-ses projeksiyonları ve çiçek kokuları ile izleyicileri bir çoklu-algı deneyimine davet eden sergiye, 77 çiçek ve sanatçının bu çiçeklerle ilişkili anılarını belgeleyen bir kitap eşlik ediyor. Kitaptaki kişisel anlatı Lübnan’da 1980’lerdeki iç savaş ile başlayıp 2017 Kahire’sindeki devrim sonrası dönem ile sona eriyor.
Müzik: Müzikotek 
Devamı

Seçtiklerimiz