f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Berkay Tuncay | Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir | Gaia Gallery

96 B izlenme  
4.11.2020


Berkay Tuncay
Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir
12 Mayıs – 11 Haziran 2016
Gaia Gallery

 

Gaia Gallery, Berkay Tuncay’ın İstanbul’daki ilk solo sergisiyle yazı karşılıyor. Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir isimli sergi, 11 Haziran’a kadar Tarihi Elhamra Han’ın beşinci katında gezilebilir.

Berkay Tuncay, son beş yıldır farklı teknikler kullanarak ürettiği çalışmalarını İstanbul’da ilk kez bir araya getiriyor. Çalışmalarında kendi kaydettiği videoların ve çektiği fotoğrafların yanı sıra, internet üzerinden bulduğu imge ve metinleri de kullanan sanatçı, çevrimiçi dolaşımda olan kültürel kodları kopyalamak, birleştirmek ve dönüştürmek yoluyla internetin küresel toplum üzerindeki çok katmanlı etkilerinin araştırılması üzerinde sanat pratiğini şekillendiriyor. Teknolojik araçların kullanımında ortaya çıkan aksaklıkları yeniden üreterek hata ve rastlantısallık kavramlarına odaklanıyor.

İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nde aldığı lisans eğitiminin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Tuncay’ın sergisi, iletişim araçları üzerinde uygulanan kontrol ve engellemelerden, gündelik yaşantımızın ayrılmaz parçası haline gelen sosyal medya paylaşımlarına kadar birçok konuyu ele alıyor. 

Artık bir statü ölçütüne dönüşen beğenilme ve izlenilme oranlarının oluşturduğu istatistik takıntısı, karşılaşmaktan kaçınamadığımız müstehcenlik, paylaşım çılgınlığı sonucunda ortaya çıkan absürt anlara kadar geniş bir yelpazeyi gözler önüne seriyor. 

Tuncay; Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir sergisiyle, küresel bellek ve bağlanırlık kavramları üzerinden yaşadığımız çağda internetle evrilmiş hayatlarımıza dair gözlemler sunmakta.

Sergi 11 Haziran’a kadar Gaia Gallery’de gezilebilir. 

Fotoğraf künyesi: Berkay Tuncay, Untitled (Louvre) 2014-2015 / video 00:14:45 (Loop)

Daha fazla bilgi, görsel ve röportaj talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz. gaia@gaiagallery.com

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz