Bindik Bir Alamete ,Çıkıyoruz Selamete! Mevlut Akyıldız

27 B izlenme  
13.11.2020

Ünlü sanatçı Mevlut Akyıldız’ın ''Bindik Bir Alamete, Çıkıyoruz Selamete!'' başlıklı sergisi, 10 Mart Çarşamba günü Galeri Işık Teşvikiye’de açıldı.
Üç yıl aradan sonra bu kapsamda düzenlediği ilk sergisiyle Akyıldız, yaşamın görünürdeki ciddiyetinin ardında yatan ciddiyetsizlikleri ve iki yüzlülükleri, alegorik ve ironik bir dil ile anlatıyor. Akyıldız’ın yağlıboya, camaltı resim ve heykel olarak farklı yollarla aktardığı eserleri 10 Nisan 2010 tarihine kadar Galeri Işık Teşvikiye’de görülebilir.

1981 yılından bugüne 38 farklı sergisiyle sanatseverlerle buluşan ve eserleriyle birçok ödül alan Mevlut Akyıldız, sanatı “Değişen zaman ve koşullar içinde yaşamın güzelliklerine yeni ve farklı bir estetik bakış getirerek yaşamın zenginliğine daha da fazla katkı sağlar” şeklinde tanımlıyor. “Kendi masal dünyamda küçük ve sıradan insanların küçük mutluluklar peşinde hayata tutunma çabalarına, fırsatçı bir yaklaşımla güç ve iktidar sahibi olan insanların o gösteriş ve ihtişamının ardındaki gerçek yüzlerini resmetmeye çabalıyorum” diyor.

Akyıldız sanat anlayışı üzerine şunları söylüyor: “Olayları dünü, bugünü ve yarını ile birlikte geniş bir zamanda, tarihsel boyutu ile değerlendiriyorum. Geçmişe sığınarak gelenekçi bir yaklaşımla değil, gelenekten kopmadan, geçmiş zamanda oluşmuş birikimleri bugünkü hayata katarak, yıllar içinde farklı farklı etkileşimlerle daha da zenginleşen kendi değerlerimizden yola çıkarak oluşturacağımız modernite ile yaşadığımız çağdaş dünyaya katkı sağlayabileceğimizi, farklı bir zenginlik katabileceğimizi düşünüyorum.

Kuşkusuz bütün bunları ne kadar başarabildiğim ya da başaramadığım ancak gelecek zaman içinde daha iyi bir biçimde ortaya çıkacaktır. Ama yine de “Hac’ca giden topal karınca” misali, bu çaba ile kendi serüvenim içinde, yaşamın ciddiyetine biraz olsun eğlence katarak kendimi eğlendirmek adına bu hikayelerimi anlatmayı sürdürüyorum.”

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin